„Situace si to žádala, aby to bylo veřejnosti řečeno. Byla porušena ústava Spojených států, a to v masivní míře. Kdyby se to nestalo, kdyby vláda nezašla příliš daleko a nepřekročila meze, nebylo by třeba lidí, kteří na porušování pravidel upozorňují,“ vysvětlil Snowden v rozhovoru s moderátorem stanice NBC News Brianem Williamsem své motivy pro zveřejnění odhadovaného 1,7 miliónu dokumentů o fungování a programech amerických tajných služeb.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Uvedl také, že by se rád vrátil do USA: „Kdybych se mohl vydat kamkoliv do světa, bylo by to domů.“ Dodal, že to ale nezáleží na něm, nýbrž na americké vládě, která ho chce hnát před soud.

Navíc jeho osobní záležitosti musí stranou, když přednostně mu jde o „zajištění toho, že tyto (tajné) programy budou reformovány“ a že jeho činy „pomohou jeho rodině a zemi, kterou opustil”.

Video

Edward Snowden poskytl exkluzivní rozhovor americké televizi

Rozhovor se uskutečnil v hotelu v Moskvě. Rusko Snowdenovi udělilo dočasný azyl poté, co se mu nezdařil jeho plánovaný útěk do Jižní Ameriky přes Hongkong a on uvázl na letišti v ruském hlavním městě. Azyl vyprší v srpnu a Snowden v rozhovoru přiznal, že pokud se nic nezmění, požádá o jeho prodloužení.