Účastníci diskuse schválili výzvu poslancům ukrajinského parlamentu, v níž nepřímo vyzývají k jeho rozpuštění. Poslanci by měli zvážit, do jaké míry jsou schopni zajistit nový kurz Ukrajiny a mír a shodu ve společnosti. "Doba je složitá," uvedl exprezident Kravčuk, který výzvu tlumočil. "Můžete-li, jednejte, nemůžete-li, odejděte," vzkázal poslancům. Řádné parlamentní volby se na Ukrajině mají konat v roce 2017.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle premiéra Jaceňuka se země velmi silně změnila a „je nutné toho hodně udělat“. Vyzval politiky, aby naslouchali lidu, protože v ministerských kancelářích se žije úplně jinak. „Po událostech, které se odehrály na Ukrajině, všichni politici pochopili, že společnost žije podle jiných zákonů, než jaké panují v kabinetu. Nikdo nemohl předpokládat, jak skončí Majdan. Byl jsem tři kroky za lidmi, protože šli hodně rychle,” řekl Jaceňuk podle listu Ukrajinska pravda.

Stanové městečko na kyjevském Náměstí nezávislosti

Stanové městečko na kyjevském Náměstí nezávislosti v době protestů

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Premiér zmínil i parlamentem nově přijaté memorandum o porozumění: „Je lepší, když je, než kdyby neexistovalo. Je lepší ukázat, že jsme schopní něčeho dosáhnout, než mít automaty bandity v Doněcku a Luhansku.“

Lid má vyhnat „teroristy”

V dalším prohlášení mykolajivský kulatý stůl vyzval ukrajinský lid, aby "převzal iniciativu v boji s teroristy" a v hojném počtu se zúčastnil nedělních prezidentských voleb. Rusko účastníci diskuse vyzvali, aby zastavilo vměšování do vnitřních ukrajinských záležitostí. "Doufáme, že ruský národ uvěří dobrým úmyslům Ukrajiny a naše země se stane nezávislým demokratickým státem," praví se v prohlášení.

Jaceňuk na třetím kulatém stole, který se konal na jihu Ukrajiny v Mykolajivě, řekl, že jednání jdou správným směrem, i když kritici uvádějí, že bez zapojení separatistů nemají cenu. O dialogu národní jednoty řekl: „První byl v parlamentu. Byl zajímavý, ale ne moc. Druhý v Charkově měl tvrdě ideologický rámec, jednalo se na něm o otázce jednoty země. Na třetím - v Mykolajivu už nikdo nepoložil otázku ohledně jednoty Ukrajiny.”

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Jednání moderoval německý diplomat Wolfgang Ischinger, který je s dosavadním průběhem kulatých stolů spokojen: "Tento široký a otevřený dialog může významně napomoci uklidnění situace v předvečer prezidentských voleb."

Zapojení oligarchů

Během diskuse se ve středu hovořilo o vlivu ukrajinských oligarchů na politický vývoj v zemi. Exprezident Kravčuk v této souvislosti prohlásil, že bez oligarchů nelze jednotu a prosperitu Ukrajiny zajistit: ”Oligarchové nejsou jen špatní. Pokud se státní moc nenaučí spolupracovat s byznysem, pořádku se na Ukrajině nedočkáme.”

Mimořádně silná bezpečností opatření

Před příjezdem vládní delegace na místo jednání zaujali na okolních budovách pozice odstřelovači, prostor prohledávali vojáci se psy. Vláda, která souběžně s kulatým stolem ve městě uspořádala výjezdní zasedání, dorazila ve vojenském letadle.

Separatisté u Slavjnasku kontrolují auta

Separatisté u Slavjansku kontrolují auta.

FOTO: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

”Speciální vojenská operace, vojenský letoun, vážné tváře. Vše v duchu doby,” napsal ve Facebooku ministr mládeže a tělovýchovy Dmytro Bulatov.

Původně se třetí kulatý stůl měl konat ve východoukrajinském Doněcku, jednom z hlavních center proruských povstalců. Ambiciózní plán doněckého gubernátora Serhije Taruty ale nevyšel, organizátoři kvůli neúměrnému bezpečnostnímu riziku přeložili jednání do klidnějšího Mykolajiva.