Při střetech u vesnice Oktjabrskaja u Kramatorsku zemřel podle sdělení ministerstva obrany jeden separatista a čtyři další byli těžce zraněni. Ti skončili v městské nemocnici ve Slavjansku.

Trosky mobilního minometu u Oktjabrskej

Trosky mobilního minometu u Oktjabrskej

FOTO: Yannis Behrakis, Reuters

Při útoku separatistů vyzbrojených raketovými granátomety a automatickými zbraněmi na vojenskou kolonu byl zničen mobilní minomet a jeden obrněný transportér. Zahynulo šest výsadkářů a dalších devět bylo zraněno. Podle některých zpráv jeden ze zraněných zemřel v nemocnici. [celá zpráva]

Zničený obrněný transportér BTR u vesnice Oktjabrskaja

Zničený obrněný transportér BTR u vesnice Oktjabrskaja

FOTO: Yannis Behrakis, Reuters

Separatisté v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny se snaží zastavit těžbu na šachtách, uvedla ve středu Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa nezávislých odborů horníků Donbasu Mihaila Volynku.

Zničený mobilní minomet u Kramatorsku

Zničený mobilní minomet u Kramatorsku

FOTO: Yannis Behrakis, Reuters

„Už nyní jsou případy, kdy nepouští horníky do práce. Nyní také požadují, aby se nenechaly projet autobusy vezoucí směnu na šachtu,“ řekl Volynko. „Nedávno byli na šachtě Kalinina v Doněcku a nutili ředitele, aby si napsal žádost o propuštění. Na stejnou šachtu Kalinina přišli včera a chtěli zastavit práci, ale zaměstnanci jim řekli, že musejí živit rodiny,“ dodal.

Zničený mobilní minomet ukrajinské armády

Zničený mobilní minomet ukrajinské armády

FOTO: Yannis Behrakis, Reuters

„Separatisté chtějí zastavit práci na šachtách v Donbasu,“ řekl ještě a dodal, že problémem je, že místní policisté spolupracují se separatisty.

Již dříve se separatisté pokoušeli přesvědčit horníky, aby vstoupili do stávky, ale neuspěli.

Kostjantynivka

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Od úterý Debalcevo v donské oblasti střeží donští kozáci, kteří údajně přijeli na žádost obyvatel. Ataman Nikolaj Kozicin se už setkal se starostou, jeho zástupcem a šéfem místní policie. Podle něj už byla vytvořena struktura ochrany klidného života debalčanských.

Kozáci ve svém sdělení uvedli, že „jejich hlavním úkolem je udržet právo a pořádek, předejít zločinům a útokům a chránit občany během nepokojné situace na Ukrajině“.

Kozáci už dohlíželi na pokojný průběh referenda o nezávislosti, tehdy ovšem působili ještě v pozadí.

Ukrajinský vesničan u Oktjabrskej si prohlíží zničení obrněný transportér.

Ukrajinský vesničan u Oktjabrskej si prohlíží zničení obrněný transportér.

FOTO: Yannis Behrakis, Reuters