Předběžné výsledky hlasování v Luhanské oblasti oznámil jeden z vůdců separatistů Aleksandr Malychin, který se označil za šéfa volební komise: „Ráno byly zpracovány výsledky z 28 teritoriálních komisí. Ještě čekáme výsledky z teritoriálních komisí, kde ´děti´ upadly pod vliv Národní gardy, ale podle předběžných výsledků se pro nezávislost Luhanské lidové republiky vyjádřilo 94 až 98 procent hlasujících.”

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Při střelbě v Krasnoarmijsku zahynul proruský separatista. Zdroj: Reuters

Dodal, že přesnější výsledky budou kolem poledne, až dorazí hlasy z oblastí, kde probíhá protiteroristická operace, a od obyvatel oblasti, kteří jsou v Moskvě.

Šéf samozvané volební komise Doněcké lidové republiky Roman Ljagin řekl podle BBC novinářům, že 89,07 procenta lidí hlasovalo pro samostatnost. 10,19 procenta proti a referenda se účastnilo 74,87 procent obyvatel. Dodal, že 0,74 procenta odevzdaných lístků bylo neplatných. Obyvatelé odpovídali na otázku "Podporujete nezávislost Doněcké lidové republiky?"

Obyvatelka východoukrajinského Slavjansku se zdraví s proruskými ozbrojenci, kteří míří k jedné z místních volebních místností.

Obyvatelka východoukrajinského Slavjansku se zdraví s proruskými ozbrojenci, kteří míří k jedné z místních volebních místností.

FOTO: Yannis Behrakis, Reuters

Výsledky ale vzbuzují pochybnosti. Když se nedávno pokusili separatisté poprvé vyhlásit Doněckou lidovou republiku, nakonec to odvolali, protože nenašli pro svůj krok dostatečnou podporu.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Volební komisaři v Luhansku sčítají odevzdané hlasy. Zdroj: Reuters

Zmatky a neregulérnosti 

Kvůli absenci nezávislých pozorovatelů nelze výsledky ověřit. Reportér BBC uvádí, že volby provázel chaos a nesrovnalosti.

V Primorském v Mariupolské oblasti neexistoval žádný volební seznam a nehlasovalo se za zástěnami. Lidé vyplňovali hlasovací lístky přímo u stolů, kde se také vybíraly peníze na Doněckou lidovou republiku.

Šéf volební komise Sergej Babin umožnil na místě hlasovat i lidem z jiných oblastí. Podle něj se později prověří, zda někteří lidé nehlasovali dvakrát ve více regionech. Uvedl, že na tento úkol bude stačit jeden den.

Členové volební komise v Luhansku vysypávají lístky k urny.

Členové volební komise v Luhansku vysypávají hlasovací lístky z volební urny.

FOTO: Valentyn Ogirenko, Reuters

V Doněcku sice měli volební seznamy, ale lidé mohli volit v jakékoli hlasovací místnosti. Ve Slavjansku si učitelka stěžovala na výhrůžky, když odmítla poskytnout školní budovu pro účely referenda.

Tělo proruského aktivisty po střelbě v Krasnoarmijsku

Tělo proruského aktivisty po střelbě v Krasnoarmijsku

FOTO: Manu Brabo, ČTK/AP

V Krasnoarmijsku zahynul při násilí během voleb nejméně jeden člověk. Stal se obětí palby ukrajinských bezpečnostních sil. Podle agentury AP leželi na zemi dva mrtví. [celá zpráva]

Ukrajina na křižovatce

Referenda dále štěpí Ukrajinu. Vůdce doněckých separatistů Denis Pušilin v neděli prohlásil, že oblast co nejdříve po zveřejnění výsledků ustaví svou vládu a další správní orgány.

„Všechny vojenské jednotky na našem území budou po vyhlášení výsledků považovány za nelegální a označeny za okupanty,” dodal.

Šéf volební komise Ljagin dodal, že se v Doněcké oblasti neuskuteční 25. května prezidentské volby ani žádné další referendum. Kyjev zvažoval referendum o budoucím uspořádání země.

Zatímco Západ se postavil k referendům odmítavě a Kyjev je neuznává, Rusko bylo ve svých vyjádřeních opatrné. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že prezident Vladimir Putin se k referendu vyjádří teprve poté, co zanalyzuje jeho výsledky.