Jeden z předáků proruských vzbouřenců Denis Pušilin už dopoledne pro agenturu Ukrinform avizoval, že 95 procent zástupců lidového shromáždění, o jehož složení se moc neví, bude „kategoricky“ pro to, aby se hlasování uskutečnila podle původního plánu, takže tuto neděli.

V Doněcku podle ruské agentury ITAR-TASS zkomplikuje přípravy ztráta víc než miliónu hlasovacích lístků zničených neznámými pachateli.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Jaceňuk navštívil ukrajinské jednotky u Slavjansku

Odložení referenda doporučil Putin ve středu. Ruský prezident také znovu vyzval Kyjev k dialogu se vzbouřeneckými regiony, stažení armády a propuštění vězněných separatistů. Řekl, že on sám dal od hranic s Ukrajinou stáhnout jednotky. [celá zpráva]

NATO to ale zpochybnila. [celá zpráva]

Ve čtvrtek Putin podle agentury Interfax přidal kritiku EU, když řekl, že „evropský nacismus zase zvedá hlavu” a Ukrajina je příkladem toho, jaké potíže může způsobit „nezodpovědná politika”.

Ukrajina

Ukrajina

FOTO: David Ryneš, Novinky

Referenda plánují vzbouřenci v Doněcké a Luhanské oblasti. Ukrajinská vláda je odmítá jako nezákonná. Podle Kyjeva byla navíc hlasování připravena v Moskvě, stejně jako nedávné referendum na Krymu. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk středeční Putinovu výzvu označil za „mlácení prázdné slámy“, které se na tak významného politika nehodí.

Bezpečnostní akce ukrajinské armády na východě pokračuje, i když po středeční Putinově výzvě boje ustaly.

Podle průzkumu americké výzkumného střediska Pew Research je většina Ukrajinců - 77 procent - pro zachování jednotné země. Dokonce i mezi ruskojazyčným obyvatelstvem takový postoj podle ústavu zastává 58procentní většina.