Agentura DPA rovněž s odkazem na Putinův úřad uvedla, že ruský prezident kladl důraz na potřebu zahájení vyjednávání mezi kyjevskou vládou a proruskými vzbouřenci. Merkelová se zasazovala o to, aby se zprostředkovatelské mise mezi znesvářenými stranami chopila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Mluvili také o plynu

MerkelováPutin hovořili také o situaci kolem dodávek ruského plynu a jeho tranzitu přes Ukrajinu, a to na základě výsledků nedávné schůzky zástupců EU, Ruska a Ukrajiny ve Varšavě. Ruský představitel v pátek v polské metropoli podle Reuters pohrozil, že Moskva v červnu omezí dodávky zemního plynu na Ukrajinu, pokud neobdrží finanční zálohy.

Účastníci varšavské schůzky se shodli na dalších dvou setkáních ještě tento měsíc. Příští schůzka se uskuteční za dva týdny, další pak na konci května. Zabývat by se měli všemi stále otevřenými právními i hospodářskými otázkami kolem dodávek plynu.

Rusko-ukrajinský spor o plyn dál prohlubuje napětí na Ukrajině, kde se na východě země po anexi Krymu Ruskem zvýšila aktivita proruských separatistů. Ozbrojenci, kteří žádají připojení východní Ukrajiny k Rusku, obsadili v posledních týdnech státní úřady v řadě měst.