Velitelství protiteroristické operace uvedlo v poledne, že získalo kontrolu nad polovinou města. Zmocnilo se deseti kontrolních stanovišť separatistů. Ministerstvo obrany uvedlo, že na jednom se podařilo zadržet čtyři lidi podezřelé ze sestřelu vrtulníků pomocí ručních protiletadlových řízených střel.

Civilisté hovoří s ukrajinskými vojáky u Slavjansku

Civilisté hovoří s ukrajinskými vojáky u Slavjansku.

FOTO: Baz Ratner, Reuters

U zadržených byly nalezeny průkazy neuznané domobrany Národní bašta Donbasu, pistole a mobilní telefony. Na sobě ale neměli maskovací uniformy, jak plyne z obrázků zveřejněných ukrajinským ministerstvem obrany.

Ukrajinští vojáci střeží s transportérem dobyté kontrolní stanoviště

Ukrajinští vojáci střeží s transportérem dobyté kontrolní stanoviště.

FOTO: Baz Ratner, Reuters

Ultimátum pro separatisty

Velení protiteroristické operace se současně obrátilo na šéfy skupiny, která obsadila Slavjansk, aby se okamžitě vzdali a propustili osoby zadržované ve městě. Jsou mezi nimi i pozorovatelé OBSE. Zatím byl propuštěn jen americký novinář zadržený ráno.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Střelba na vrtulník u Slavjansku

Separatistům se však podařilo proniknout na nádraží do místnosti, odkud se řídí doprava, a paralyzovali provoz vlaků na trase Lozovaja–Jacynovataja. Vyřadili z provozu semafory. Ráno se také pokusili unést vlak.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Na internetu se objevily údajné záběry sestřeleného ukrajinského vrtulníku.

V pátek před pátou ráno byla zahájena velká operace s cílem vyrvat Slavjansk z rukou separatistů. Nasazena byla těžká technika podporovaná vrtulníky. Obránci měli také k dispozici obrněné transportéry, granátomety a ruční protiletadlové rakety. Zasáhli dva ukrajinské bitevní vrtulníky Mil Mi-24. Jeden nouzově přistál, druhý se zřítil. Jeden z členů jeho posádky zahynul, druhého zadrželi separatisté. Zveřejněné video ukazuje, že utrpěl zranění.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Sestřeleného ukrajinského pilota zadrželi separatisté ve Slavjansku.

Ministerstvo také zveřejnilo video zachycující transportní vrtulník Mil Mi-8 přelétávající na Slavjanskem za husté palby.

Ukrajinský voják střeží trať do Slavjnasku

Ukrajinský voják střeží trať do Slavjansku.

FOTO: Baz Ratner, Reuters

Obyvatelé ve vesnici Adrijivka postavili barikády, aby zabránili vjezdu ukrajinských vojáků. Zablokovali cestu vojenské koloně a na vojáky křičeli, že jsou fašisté. V rukou měli vesničané ikony.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ukrajinské vojáky zastavili v Andrijivce místní obyvatelé.

Mrtvý v Luhansku

V Luhansku, nedaleko budovy tajné služby SBU, bylo nalezeno tělo mladého muže. Na těle nejsou stopy násilí. V pátek na mrtvolu upozornil anonymní telefonát.