„Vojenské kolony budou projíždět městem, bude to součást cvičení. Vezměte na vědomí, že útvary a techniky budou rozmístěny hlavně v centru města,“ řekl Volodymir Bondarenko z radnice pro list Ukrajinska pravda.

Ministerstvo obrany popřelo, že by se armáda na tomto cvičení v Kyjevě podílela, nasazena tam budou vojska ministerstva vnitra.

Informace byla zveřejněna poté, co úřadují prezident Oleksandr Turčynov uvedl do bojové pohotovosti armádu, neboť očekává, že separatisté se pokusí na prvního máje destabilizovat situaci v šesti správních oblastech na východě Ukrajiny. Přiznal, že Doněckou a Luhanskou nemá Kyjev pod kontrolou.

Separatisté ve středu obsadili radnici ve více než stotisícovém Alčevsku, který leží mezi Luhanskem a Doněckem.

Napětí roste i v Luhansku, kde část separatistů začala organizovat ozbrojenou domobranu a přebírá inciativu od umírněnějších.

Separatisté v Doněcké oblasti ve středu obsadili budovu daňového a celního úřadu, ale odešli z nich, když tam nenašli žádné zbraně.

Tajná služba SBU také ve středu zadržela separatistu, který chtěl ve čtvrtek v Melitopoli uspořádat masový protest a v jeho závěru obsadit místní úřad v Melitopoli.