„Velká většina bezpečnostních představitelů na východě není schopna dostát své povinnosti bránit naše občany,“ komentoval situaci Turčynov, jenž si na středeční ráno svolal zástupce všech regionů, aby společně projednali, jak z krize ven.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Proruští separatisté v Luhansku drží kromě sídel policie a prokuratury také centrálu tajné služby SBU a bez problémů v úterý pronikli do televize a vynutili si vstup do vysílání.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Střety v Luhansku. Zdroj: Reuters

Policie nezasahovala, ani když dvě desítky ozbrojenců v maskovaných uniformách pronikly na jejich stanici, přičemž stříleli a použili i ohlušující a oslepující granáty. Když pak do objektu vpustili dav lidí, policisté stáli netečně na dvoře a nakonec se vzdali, když jim zaručili volný průchod.

Proruští ozbrojenci před policejní stanicí v Luhansku

Proruští ozbrojenci před policejní stanicí v Luhansku.

FOTO: Vasily Fedosenko, Reuters

Luhansk, vzdálený od hranice s Ruskem jen tři desítky kilometrů, má bezmála půl miliónu obyvatel. Separatistů, kteří obsadili policejní stanici, byly zhruba tři tisíce. Turčynov mluví o „nemohoucnosti“ a „zradě“ a kromě výměny lidí na velitelských postech vyzval také k náboru nových příslušníků, kteří by ty váhající nahradili.

Proruští aktivisté v Luhansku

Proruští aktivisté v Luhansku.

FOTO: Vasily Fedosenko, Reuters

Neochota policistů na východě bránit veřejné budovy před separatisty je patrná už měsíc. Podobně jako Luhansk je na tom Slavjansk či Doněck, kde by po jednostranně vyhlášeném referendu mohli v květnu vyhlásit autonomii. Ve středu vzbouřenci obsadili také radnici a policejní sídlo v Horlivce.

Proruský aktivista hovoří s ukrajinským policistou.

Proruský aktivista hovoří s ukrajinským policistou.

FOTO: Vasily Fedosenko, Reuters

„Regionální vedení nemá kontrolu nad svými policejními silami. Místní policie nedělala nic,“ přiznal agentuře Reuters poradce ministra vnitra Stanislav Rečynskij.

Policisté v Luhansku se aktivistům nebránili.

Policisté v Luhansku se aktivistům nebránili.

FOTO: Vasily Fedosenko, Reuters

V pondělí v Doněcku policisté jen přihlíželi, když proruští muži se železnými tyčemi a basebalovými pálkami napadli účastníky demonstrace za zachování jednoty Ukrajiny a vzali několik rukojmí. Budovu, kde je do úterý drželi, střežila poklidně skupina policistů, napsal britský list The Guardian. Na dotaz, zda přešli k povstalcům, odpověděl jejich velitel, kapitán, který se představil jen jako Jevgenij, že názory policistů se liší. Sám ale připustil, že se separatisty sympatizuje. „Osobně kolem toho nedělám žádné tajnosti, že jsem pro referendum,“ uvedl. „Budeme hlasovat. Osobně jsem pro Rusko,“ přidal se jeho kolega.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ve Slavjansku panoval ráno klid. Zdroj: Reuters

Jevgenij byl na počátku roku povolán do Kyjeva k potlačení protestů proti vládě tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče. Podle svých slov tam přišel o iluze.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Separatisté vyhnali z kanceláře šéfa státní televize v Doněcku. Zdroj: Reuters

Podle Guardianu přispívá k nedostatku vůle nasazovat proti separatistům vlastní krk také nízký plat policistů, dosahuje zhruba výše 5000 korun. „Je to všechno vina Kyjeva. Říkají, že tady na východě jsme otroci, pololidé. Uctívají (válečného nacionalistu) Stepana Banderu, který střílel do našich bratrů. Jsme normální občané, jako všude jinde,“ řekl další policista britskému listu, který doplnil, že k zahořklosti a rozčarování se na bezpečnostních příslušnících podepisuje i úspěšná ruská propaganda.