Mluvčí samozvaného slavjanského starosty Vjačeslava Ponomarjova Stella Choroševová podle agentury Reuters uvedla, že Švéd byl propuštěn ze zdravotních důvodů. "Trpí mírnou formou cukrovky, proto jsme se rozhodli nechat ho jít," řekla Choroševová s tím, že nikdo další prozatím osvobozen nebude.

Mezi zadrženými, které povstalci považují za vyzvědače, je i příslušník české armády. Jeden ze zadržených pozorovatelů v neděli prohlásil, že skupina je v pořádku.

Jsme starostovi hosté, řekl šéf zajaté skupiny

Separatisté během dne uspořádali tiskovou konferenci v budově městského úřadu ve Slavjansku, na kterou přizvali asi šest desítek novinářů. Před ně pak předvedli osm západních pozorovatelů OBSE. Zadržovaní byli v civilních oděvech a působili dojmem, že jsou v dobrém zdravotním stavu.

Proruští ozbrojenci opravují starší zbraně ve východoukrajinském Slavjansku

Proruští ozbrojenci opravují starší zbraně ve východoukrajinském Slavjansku

FOTO: ČTK/AP

"Jsme důstojníci OBSE s diplomatickým statusem," prohlásil jménem skupiny její šéf, německý plukovník Axel Schneider. "Naše přítomnost ve Slavjansku je bezpochyby politickým nástrojem pro ty, kdo v regionu rozhodují. Využijí ji při vyjednávání,"dodal.

Schneider dále novinářům řekl, že mu nikdo neublížil a že členové skupiny nebyli fyzicky vystaveni špatnému zacházení. Zdůraznil, že skupina přijela do Slavjansku beze zbraní a striktně dodržovala svůj mandát podle pravidel OBSE. Dodal, že nejsou válečnými zajatci, ale "hosty" slavjanského starosty.

Starosta chce zajatce vyměnit za zadržené separatisty

Samozvaný starosta Ponomarjov ještě před tiskovou konferencí dal najevo optimismus: věří, že se podaří najít řešení situace kolem týmu OBSE.

Samozvaný slavjanský starosta Vjačeslav Ponomarjov

Samozvaný slavjanský starosta Vjačeslav Ponomarjov

FOTO: ČTK/AP

Ponomarjov prohlásil, že navázal telefonický kontakt s vyjednávači OBSE. Za základní variantu východiska označil výměnu zadržených představitelů OBSE za separatisty vězněné ukrajinským režimem.

"Vojáci (inspektoři OBSE) jsou rukojmími situace, ale myslím, že všechno bude v pořádku. Dosáhneme nějaké dohody," citovala Ponomarjova agentura Reuters.

Obvinil je z vyzvědačství

Ponomarjov tvrdí, že u zadržených byly nalezeny dokumenty nasvědčující tomu, že vyvíjeli výzvědnou činnost. "Když nalezneme mapy, ve kterých jsou údaje o našich strážních stanovištích, vyvolává to dojem, že jde o lidi vykonávající určitou špionážní misi," prohlásil.

OBSE v pátek uvedla, že zadrženi byli vojenští pozorovatelé ze zvláštního týmu pro kontrolu odzbrojení podle Vídeňského dokumentu z roku 2011. Na Ukrajině současně působí také mise civilních pozorovatelů.

Zajat byl i český podplukovník

Německé ministerstvo obrany v neděli podle DPA ke zmíněné misi uvedlo, že inspekci OBSE schválilo. "Nešlo tedy o nějaké bilaterální opatření, ale o misi na pozvání Ukrajiny, kterou OBSE odsouhlasila," uvedl mluvčí ministerstva. Dodal, že inspekce začala v březnu a že Německo je v pořadí čtvrtou zemí, která od té doby kontrole velí.

Proruský ozbrojenec ve východoukrajinském Slavjansku

Proruský ozbrojenec ve východoukrajinském Slavjansku

FOTO: Sergei Grits, ČTK/AP

Cílem je podle Berlína vybudování důvěry a zajištění otevřenosti. "Proto je nutné vysílat neutrální pozorovatele pod záštitou OBSE i do krizových oblastí," dodalo ministerstvo obrany.

Zadrženou skupinu tvoří podle OBSE tři němečtí vojáci a německý překladatel a vojenští zástupci z Česka, Polska, Švédska a Dánska. Český voják má hodnost podplukovníka a v armádě působí v odboru kontroly odzbrojení, informovalo české ministerstvo obrany. Ozbrojenci podle německých zdrojů zajali také pět ukrajinských vojáků, kteří mezinárodní tým doprovázeli, a jejich řidiče.

V neděli odpoledne se v médiích s odvoláním na ukrajinského ministra zahraničí Andrije Deščycji objevila zpráva, že do Kyjeva odcestoval generální tajemník OBSE Lamberto Zannier. OBSE tuto informaci ale dementovala.