Zadržovaní pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), byli oblečení do civilních šatů. Pocházejí z Německa, Dánska, Polska Švédska a jeden je z České republiky.

„Všichni jsou v dobrém zdravotním stavu a nikdo není nemocný,“ řekl německý pozorovatel plukovník Axel Schneider.

Slavjansk

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Skupinu zadrželi proruští ozbrojenci ve Slavjansku v pátek. Separatisté o nich tvrdí, že jsou vyzvědači, kteří pracují pro Severoatlantickou alianci.

Hosté starosty

Plukovník Schneider zdůraznil, že na východě Ukrajiny jsou jako pozorovatelé pracující pro OBSE, že nejsou ozbrojení a navíc mají diplomatické pasy.

„Nejsme váleční zajatci. Jsme hosty starosty Ponomarjova a podle toho s námi zacházejí,“ dodal Axel Schneider.

Člen pozorovatelské mise německý plukovník Axel Schneider (uprostřed)

Člen pozorovatelské mise německý plukovník Axel Schneider (uprostřed)

FOTO: Sergei Grits, Reuters

Samozvaný starosta Slavjanska Vjačeslav Ponomarjov, ještě před tiskovou konferencí, dal najevo optimismus: věří, že se podaří najít řešení situace kolem týmu OBSE.

Ponomarjov prohlásil, že navázal telefonický kontakt s vyjednávači OBSE. Za základní variantu východiska označil výměnu zadržených představitelů OBSE za separatisty vězněné ukrajinským režimem.

Starosta chce dohodu

„Vojáci (inspektoři OBSE) jsou rukojmími situace, ale myslím, že všechno bude v pořádku. Dosáhneme nějaké dohody," citovala Ponomarjova agentura Reuters.

Samozvaný starosta Slavjanska Vjačeslav Ponomarjov (stojící) se zadržovanými západními pozorovateli na tiskové konferenci

Samozvaný starosta Slavjanska Vjačeslav Ponomarjov (stojící) se zadržovanými západními pozorovateli na tiskové konferenci

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Ponomarjov tvrdí, že zadržení jsou důstojníky z různých členských zemí NATO a že u nich byly nalezeny dokumenty nasvědčující tomu, že vyvíjeli výzvědnou činnost. „Když nalezneme mapy, ve kterých jsou údaje o našich strážních stanovištích, vyvolává to dojem, že jde o lidi vykonávající určitou špionážní misi,“ prohlásil.

Město Slavjansk je považované za jednu z bašt proruských ozbrojenců na východě Ukrajiny. Ukrajinští vojáci ho obklíčili.

Město Slavjansk je považované za jednu z bašt proruských ozbrojenců na východě Ukrajiny. Ukrajinští vojáci ho obklíčili.

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

OBSE v pátek uvedla, že zadrženi byli vojenští pozorovatelé ze zvláštního týmu pro kontrolu odzbrojení podle Vídeňského dokumentu z roku 2011. Na Ukrajině současně působí také mise civilních pozorovatelů. [celá zpráva]

Zadržovaný český voják má hodnost podplukovníka a v armádě působí v odboru kontroly odzbrojení, informovalo české ministerstvo obrany. Ozbrojenci podle německých zdrojů zajali také pět ukrajinských vojáků, kteří mezinárodní tým doprovázeli, a jejich řidiče.