Šéf americké diplomacie v prohlášení obvinil Rusko, že do dění na Ukrajině zasahuje nejen propagandou.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Podle něj není pochyb o tom, že Rusko separatisty na východě Ukrajiny financuje a koordinuje. Separatisté, kteří kontrolují na východě země několik měst, mají moderní zbraně, nové uniformy a další vybavení a pohybují se ve formacích, což odpovídá vojenskému výcviku. Podle amerického ministra není pochyb o tom, že na tom má Rusko podíl.

Demonstranti s granátomety

„Svět ví, že mírumilovní demonstranti nechodí na shromáždění s granátomety,” řekl Kerry s odkazem na to, že Moskva označuje separatistické akce na Ukrajině za poklidné demonstrace a že účastníci protestů proti nové prozápadní vládě se jen brání proti krajně pravicovým radikálům.

USA už tento týden zveřejnily fotografie poskytnuté ukrajinskou vládou, že na východě Ukrajiny působí ruští vojáci. Považuje snímky za věrohodné. [celá zpráva]

Podle Kerryho zbývá Moskvě jen málo času, neboť okno pro změnu v přístupu k ukrajinské krizi se uzavírá.Opět pohrozil sankcemi.

Dodal, že Kyjev se od počátku snaží dostát svým závazkům ze Ženevy a že opakovaně vyzývá k dialogu. Moskva však podle Kerryho doposud ani jednou neučinila takový krok, který by přinutil separatisty opustit okupované ukrajinské úřady.

Ujednání z Ženevy, kde se před týdnem ve čtvrtek ministři USA, EU, Ruska a Ukrajiny dohodli na mírovém řešení krize, předpokládá vyklizení obsazených úřadů, složení zbraní, ústavní reformy a dialog.