Události ve Slavjansku podle Lavrova ukazují, že prozápadní ukrajinská vláda nemá zájem dostat radikály pod kontrolu. Rusko i separatisté obviňují z nedělních násilností ukrajinský krajně pravicový Pravý sektor, který byl jednou z hybných sil demonstrací proti svrženému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Pokračující okupace ukrajinského Slavjansku; zdroj: Reuters

Naproti tomu ukrajinské úřady podle BBC nevylučují, že incident může mít kriminální pozadí, neboť na neklidném separatistickém východě prý v posledních týdnech výrazně vzrostla zločinnost. Kyjev také vyslovil "znepokojení" nad tím, že Moskva již k závěrům dospěla, když odpovědnost připsala ukrajinským radikálům. Ukrajinské úřady případ stále vyšetřují.

Lidé si prohlížejí zničený automobil na místě přestřelky ve Slavjansku.

Lidé si prohlížejí zničený automobil na místě přestřelky ve Slavjansku.

FOTO: Efrem Lukatsky, ČTK/AP

Separatisté ve Slavjansku, kteří se vedení města ujali, vyhlásili zákaz nočního vycházení. Noc na pondělí byla podle médií klidná. Na místo se také snaží dostat inspektoři Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří již na Ukrajině působí.

Dohoda z Ženevy, kterou Lavrov zmínil, je výsledkem jednání ministrů zahraničí USA, EU, Ruska a Ukrajiny. Účastníci jednání se ve Švýcarsku v uplynulém týdnu shodli, že násilnosti musí být zastaveny, demonstranti musí opustit okupované úřady a prostranství a že ukrajinská vláda je povinna provést ústavní reformy.