Oba politici, kteří jsou ve funkci teprve krátce, se podle Sobotky shodli na zintenzivnění vzájemných vztahů na bázi dohody o strategickém partnerství z roku 2008. Ta je naplňována na základě akčního plánu.

"Poslední akční plán, který byl podepsán, vypršel v letošním roce a já bych byl velmi rád, kdybychom ještě letos během léta byli schopni podepsat nový akční plán," řekl Sobotka. Plán podle něj zahrne například spolupráci mezi městy a obcemi, setkávání mladých z obou zemí nebo oblast školství, vědy a inovací.

Premiér Bohuslav Sobotka s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem před Elysejským palácem

Premiér Bohuslav Sobotka s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem před Elysejským palácem

FOTO: ČTK/AP

Dobrou příležitost k posílení vztahů obou zemí vidí Sobotka i v připravovaných návštěvách prezidenta Miloše Zemana, který se v červnu zúčastní připomínky 70. výročí vylodění západních spojenců v Normandii a v září by měl zavítat do Paříže.

Naposledy byl v Praze Jospin před 16 lety

Návštěvy by ale mohly směřovat i opačným směrem. "Já jsem dnes pozval nového francouzského premiéra k návštěvě Prahy. Když jsme zjišťovali, kdy byl naposledy oficiálně francouzský premiér v Praze, tak jsme zjistili, že to byl Lionel Jospin a bylo to v roce 1998," podotkl český premiér.

Vedle bilaterálních vztahů se v pátek oba politici dotkli také unijní problematiky nebo otázky energetické bezpečnosti.

Premiéra Sobotku už ve čtvrtek přijal i francouzský prezident Francois Hollande. Hovořili o dění na Ukrajině, evropské integraci, jaderné energetice nebo spolupráci resortů obrany.