Najda uvedl podle listu Ukrajinska pravda, že akce proruských separatistů řídí pět rozvědných center na území Ruské federace v Krasnodarském a Novorossijském kraji a ve městě Tuapse. Nadřízené centrum je podle něj v Rostově na Donu.

Při tom dodal: „Připomínám, že právě v Rostově periodicky vystupuje před novináři Viktor Janukovyč. Proto předpokládáme, že bývalá hlava státu je řízena ruskou vojenskou rozvědkou.“

Už v neděli uvedl Dmitrij Tymčuk, který stojí v čele Centra pro vojenskopolitická studia a vede i skupinu Informační odpor, že po nástupu Viktora Janukovyče vznikala mezi lety 2010 až 2013 na Ukrajině síť agentů ruských tajných služeb FSB a GRU, první se soustředila na Krym, druhá na východ Ukrajiny. [celá zpráva]

SBU v té době také omezila svou kontrarozvědnou činnost proti Rusku.

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentyn Nalyvajčenko ve středu uvedl, že špionážní síť se v zemi vytvářela dva až tři roky a nyní bylo zadrženo 23 tajných agentu GRU.

Najda pak čísla upřesnil: „Od začátku nepřátelské intervence kontrarozvědka identifikovala a zastavila asi 40 spolupracovníků ruských tajných služeb a jimi naverbovaných lidí, občanů Ruska a Ukrajiny.” Podle něj rozvědčíci GRU z 25gardového výzvědného pluku speciálních úkolů z Kubinky u Moskvy řídí místní tzv. sebeobranu.

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentyn Nalyvajčenko

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentyn Nalyvajčenko

FOTO: Shamil Zhumatov, Reuters

Akce řídí Strelkov

Najda dodal, že separatisty a diverzanty koordinuje člen GRU Igor Strelkov: „Tento člověk se jeví jako pomocník pro silové otázky samozvaného premiéra Autonomní republiky Krym Aksenova. Přijel na území Ukrajiny na konci února, začátku března a na začátku dubna dostal přímý příkaz z Moskvy začít velkou diverzní operaci na kontinentální části Ukrajiny, v Doněcké a Luhanské oblasti.”

„Spolu s dalšími příslušníky GRU dislokovanými na Krymu o počtu do třiceti lidí přešel 8. dubna Strelkov přes Kerčskou úžinu a jel do Rostova na Donu, kde je rozvědné centrum,” řekl šéf kontrarozvědky a dodal: "Potom Strelkov 12. dubna s podřízenými nezákonně přešel ukrajinskou státní hranici, aby realizoval násilný scénář skryté agrese. V tu chvíli sám řídil operaci v Slavjansku."

Video

BEZ KOMENTÁŘE: V Oděse našli sklad zápalných láhví.

Ve středu byly zveřejněny odposlechy hovorů údajného velitele vzbouřenecké skupiny, která drží město Kramatorsk. Má jít o agenta GRU Ivana Strelkova. [celá zpráva]