Ghader Ghalamere je íránský uprchlík náležející ke kurdské menšině. Ze země utekl před několika lety, cestou do Švédska potkal svou nynější ženu Fátimu, s níž má dvě děti. Na rozdíl od ní ale nemá ve Švédsku povolení k trvalému pobytu, a tak o něj požádal.

Švédská imigrační nařízení ale vyžadují, aby tak učinil ze zahraničí. Ghalamere proto cestoval do Norska, nicméně tato jeho žádost byla po dvou týdnech zamítnuta, a muž se vrátil za svou rodinou s prázdnou. Při návratu na něj ale čekala rána. Úřady mu sdělily, že jeho cesta do sousední země prokázala, že bez něj jeho děti přežijí, a nechaly ho vyhostit do země původu.

Ve čtvrtek ho policie posadila na letadlo mířící z Östersundu přes Stockholm do Íránu. Doprovodili ho jeho přátelé a příbuzní, kteří v odbavovací hale seznámili ostatní pasažéry se situací. Pohnuti mužovým osudem se cestující rozhodli k protestnímu kroku a před odletem si odmítli zapnout bezpečnostní pásy. Tím pilotovi znemožnili odstartovat.

Následně byl Ghalamere převezen do přistěhovaleckého zadržovacího tábora v Gävle ve středním Švédsku. Imigrační úřady ale trvají na tom, že situace se nezměnila.

Jeho případu se ujala Švédská síť podpory práv uprchlíků. Ta tvrdí, že Ghalamere uprchl z Íránu, kde mu hrozilo mučení a zřejmě i poprava, neuvádí však, proč po něm v jeho zemi jdou. Status uprchlíka mu ale přiznal Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Pět let strávil v Turecku čekáním, než mu bylo povoleno dostat se do Švédska, kde založil rodinu.

Od té doby, co je zadržován v Gävle, drží hladovku.