Podle Najdenova Rusové jasně provokují. "Snad si nemyslíte, že jim jde jen o nevinné proletění se oblohou nebo že se chtějí předvést před turisty, kteří se pohybují po moři," uvedl.

Ministr nicméně připustil, že k narušení bulharského vzdušného prostoru zatím nedošlo. Bulharské letouny jsou ale v pohotovosti i v případě, že se cizí stroje jen přiblíží. Sofie podle Najdenova situaci pozorně monitoruje a v případě, že se bude cítit ohrožena, může požádat o pomoc NATO.

Na podezřele časté ruské přelety u bulharských hranic upozornil před pár dny již bulharský prezident Rosen Plevneliev. Uvedl tehdy, že zatímco za posledních 20 let bulharské stíhačky vzlétaly kvůli narušení vzdušného prostoru tak dvakrát až třikrát ročně, nyní je to dvakrát až třikrát týdně.

Provokují Američané, my ne, hájí se Moskva

Ruský velvyslanec v Bulharsku Jurij Isakov odmítl, že by Moskva měla na svědomí jakékoli vzdušné provokace. Mnohem větší obavy podle něj vzbuzuje americká přítomnost v Černém moři.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Torpédoborec Truxtun odplouvá do Černého moře

Spojené státy do oblasti poslaly raketový křižník Donald Cook, na jehož palubě jsou dálkově řízené balistické střely, a raketový torpédoborec Truxtun. Vyslání plavidel je reakcí na ruskou anexi Krymu a napětí na východní Ukrajině.