"Ozbrojení muži v maskovacích uniformách obsadili policejní oddělení ve Slavjansku. Reakce bude velmi tvrdá, protože je rozdíl mezi demonstranty a teroristy," napsal ministr Avakov na Facebooku. Označil je za teroristy.

Ozbrojení muži v maskáčích před davem separatistů v Slavjansku, kde se zmocnili policejní stanice.

Ozbrojení muži v maskáčích před davem separatistů v Slavjansku, kde se zmocnili policejní stanice.

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Policejní mluvčí ukrajinské televizi řekl, že útočníků bylo asi šest, několikrát vystřelili do vzduchu a pak zaútočili na strážnici. Podle BBC použili i ohlušující granáty.

Útočníci také vyrabovali sklad se zbraněmi, které rozdali proruským aktivistům.

Útočníci v maskáčích před obsazenou policejní stanicí ve Slavjansku

Útočníci v maskáčích před obsazenou policejní stanicí ve Slavjansku

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Podle prvního tajemníka ministra vnitra Volodymyra Evdokymova náčelník milice ve Slavjansku s ozbrojenými útočníky vyjednává. Podle sdělení webu slavgorod.com.ua byli nejméně tři zadržení policisté propuštěni a skončili v nemocnici, osud dalších ale není znám.

Proruští demonstranti před obsazenou policejní stanicí ve Slavjansku

Proruští demonstranti před obsazenou policejní stanicí ve Slavjansku

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Stotisícový Slavjansk se nachází asi 150 km od ruských hranic a 100 km od Doněcku, kde proruští demonstranti stále drží budovu oblastní správy stejně jako v Luhansku, kde ovládají i budovu tajné služby SBU. Neopustili je, i když vypršelo ultimátum ministerstva vnitra. Policisté však na ně zatím nezaútočili.

Video

V Doněcku zapálili automobil redaktora internetového zpravodajského serveru Novosti Donbassa

V Doněcku podle agentury Unian asi 40 separatistů během noci na sobotu zaútočilo na sídlo prokuraturu. Obsadili je, zabarikádovali se v ní, ale později zase budovu vyklidili. Také zapálili automobil redaktora internetového zpravodajského serveru Novosti Donbassa, zaparkované před jeho domem.

Demonstranti v Doněcku si ale stěžují, že nepřichází dost lidí před budovu jimi okupované oblastní správy, aby ji uchránili před útokem jednotek ministerstva vnitra. Uvedli to pro web OstroV.

Útočníci postavili před obsazenou policejní stanicí ve Slavjansku barikádu

Útočníci postavili před obsazenou policejní stanicí ve Slavjansku barikádu

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Avakov slibuje tvrdou odpověď

"Řeknu to ještě jednou: kdo chce dialog, bude mít dialog a budeme hledat řešení. Ale ti, kdo se chopí zbraně, zapalují budovy, střílejí do lidí, do policie, terorizují lidi s palicemi a v maskách, ti budou čelit adekvátní, tvrdé odpovědi," sdělil Avakov. Podle něj bude ministerstvo vnitra tvrdě zasahovat proti těm, kteří budou záměrně destabilizovat situaci a vyvolávat masové nepokoje zejména na východě Ukrajiny V Luhansku ani v Doněcku to neudělalo, i když v Charkově separatisty z obsazeného úřadu vytlačily síly ministerstva vnitra.

Za podobné útoky nově hrozí pět až patnáct let vězení, ale úřadují prezident Olaksandr Turčynov slíbil amnestii těm, kdož vyklidí budovy a složí zbraně. [celá zpráva]

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek navštívil Doněck, aby se pokusil nalézt východisko ze situace, avšak s proruskými radikály se nesetkal, ani to nechtěli. Vyslovil pro vyřešení situace pokojnými prostředky a získal podporu nejmocnějšího oligarchy, který řekl, že Donbas musí zůstat ukrajinský.[celá zpráva]