„V případě, že se potvrdí, že mám rodiče v České republice, budu je kontaktovat a zeptám se jich, zda by sem nechtěli přijet a setkat se se mnou. Doufám, že to (setkání) ve mně vyvolá nějaké vzpomínky a že zjistím něco o životě, který jsem žil dříve,“ řekl muž televizi NRK.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Cestu do Česka nalezenec zatím neplánuje, mimo jiné prý proto, že se bojí lidí, kteří ho minulý rok napadli. Muž byl objeven v ulici Grenseveien ve východní části Osla 14. prosince ve sněhové závěji. Byl bez dokladů a na těle měl četná poranění. Norská policie v úterý zveřejnila jeho fotografii ve snaze dozvědět se o dotyčném více. Ve středu česká policie identifikovala záhadného nalezence jako Čecha, jehož poznali v ČR jeho příbuzní.

ČTĚTE TAKÉ
Je to jako zlý sen, říká muž bez paměti v Norsku. Rodiče na fotkách nepoznal

Ve čtvrtek mu norští policisté ukázali fotografie jeho údajných rodičů a řekli mu jeho zřejmě pravé jméno, nic z toho mu všal nebylo povědomé. Muž se rozhodl, že si bude provizorně říkat John Smith, protože prý nějaké jméno potřeboval, a toto mu připadlo neutrální. Nalezenec komunikuje anglicky, ale rozumí česky.

Návrat k běžnému životu 

Rychlý vývoj událostí z posledních dní byl pro nalezeného muže únavný. "Jsem šťastný a plný očekávání. Poslední dny ale byly také vyčerpávající. Nedokážu teď příliš projevovat radost, protože jsem hrozně unavený. Ale šťastný jsem," prohlásil podle NRK muž.

Jeho největším přáním do budoucna je prý vrátit se k normálnímu životu. "Chci žít normální život jako všichni ostatní. Chci se vrátit ke svému běžnému životu, ať už byl jakýkoli," prohlašuje.

Až budou policisté znát totožnost nalezeného muže, začnou podrobněji vyšetřovat, co se s ním stalo. Předpokládá se, že se stal obětí trestného činu. On sám řekl, že byl okraden, zdrogován, delší dobu měl nejspíš svázané ruce a byl také patrně terčem sexuálního útoku.

"Až si budeme jistí tím, kdo je, budeme se moci blíže zabývat několika tipy, které jsme dostali a které se vztahují k událostem před tím, než byl muž objeven," prohlásil vyšetřovatel Sturla Henriksbö.