„Už neočekávám, že by se dohodu o zákazu vzájemné špionáže podařilo uzavřít. Na tom zřejmě nic nezmění ani květnová cesta Angely Merkelové do Washingtonu, kde se kancléřka setká s americkým prezidentem Barackem Obamou. Má očekávání, že rozhovory budou úspěšné, jsou nízká. Ale samozřejmě v rozhovorech pokračujeme,“ řekl ministr s tím, že ze strany USA narazili němečtí vyjednávači na chlad.

NSA špehovala 122 cizích lídrů

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) shromáždila za jediný měsíc údaje o 122 zahraničních lídrech. Vytvořila zvláštní databázi, v níž se mj. nacházelo přes 300 zpráv o německé kancléřce Angele Merkelové. S odvoláním na dokumenty získané Edwardem Snowdenem, bývalým systémovým analytikem NSA, to napsal týdeník Der Spiegel.

Mezi dalšími lídry zařazenými do databáze nechyběli prezidenti Běloruska, Peru, Somálska, Guatemaly a Kolumbie. Zájmové osoby NSA v květnu 2009 zařadila do tajné databáze abecedně podle křestního jména, od Angely Merkelové až po Juliji Tymošenkovou, tehdejší ukrajinskou premiérku.

Časopis uvedl, že v dokumentu, do něhož mohli jeho redaktoři nahlédnout, se nacházelo 12 jmen včetně Abdullaha Badawiho, který právě v té době odstoupil z úřadu předsedy malajsijské vlády. Washington ani NSA nepopřely, že agentura monitorovala mobil Merkelové.

Další zveřejněný dokument NSA ukazuje, že s cílem kontrolovat co největší počet počítačů ve světě vyvinula vir, který ovládne už existující sítě profesionálních hackerů.

Program nazvaný Turbine tak sleduje velké skupiny počítačů najednou, přičemž moderní lokální síť může v současnosti zahrnout i dva milióny počítačů, napsal internetový server Wired.com.