Symoněnko srovnával nynější násilná obsazení úřadů ze strany proruských skupin na východní Ukrajině s dobýváním veřejných budov opozicí během protestů proti vládě exprezidenta Viktora Janukovyče. Radikální síly podle něj nastavily nežádoucí precedens a teď se to vrací v podobě tvrdého postupu úřadů vůči těm, kteří nesouhlasí.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Děláte dnes všechno pro to, abyste lidi zastrašili. Zatýkáte je a bojujete s těmi, kdo mají jiný názor,“ prohlásil Symoněnko, než ho od řečnického pultu odtáhli dva nacionalističtí poslanci z ultrapravicové strany Svoboda.

Když pak na obranu svého šéfa vyskočili komunističtí zákonodárci, strhla se mela, do níž se zapojili i zástupci dalších stran. Vzduchem létaly pěsti. Symoněnko podle agentury Reuters ze šarvátky vyvázl bez zranění, což se nedalo říci o některých jiných se šrámy v obličeji.

Ukrajinští komunisté byli oporou bývalému prezidentu Janukovyčovi a jeho Straně regionů během nepokojů, které vedly k útěku Janukovyče do Ruska.

Bitky v ukrajinském parlamentu jsou evergreenem. V minulosti se poslanci často servali kvůli rozdílným názorům na jazykový zákon. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: V ukrajinském parlamentu se strhla hromadná bitka. Zdroj: Reuters