Po sečtení 99 procent hlasů má FIDESZ premiéra Viktora Orbána 44,36 procenta hlasů, na druhém místě skončilo levicově-liberální seskupení Změna vlády se ziskem 25,89 procenta hlasů, následované extrémně pravicovou stranou Jobbik s 20,46 procenta. Ekologická strana Politika může být jiná s 5,24 % těsně překročila pětiprocentní práh potřebný pro vstup do parlamentu.

V novém parlamentu o 199 místech mají podle předběžných výsledků konzervativci obsadit 133 poslaneckých křesel, levice 38, Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) 23 a LMP pět.

Rozložení křesel v maďarském parlamentu podle maďarské Národní volební komise. Oranžová je koalice FIDESZ a křesťanských demokratů, červené levicově liberální koalice Změna vlády, zelený Jobbik a žlutozelená ekologický Politika.

Rozložení křesel v maďarském parlamentu podle maďarské Národní volební komise. Oranžová je koalice FIDESZ a křesťanských demokratů, červeně levicově liberální koalice Změna vlády, zelený Jobbik a žlutozelená ekologická Politika může být jiná.

„Není to pouze nějaké náhodné vítězství. Dosáhli jsme tak širokého vítězství, že jeho význam dnes v noci nemůžeme ještě zcela pochopit,” sdělil už v neděli podle agentury Reuters předseda Fidesz a dosavadní premiér Viktor Orbán.

Výsledek je podle něj potvrzením kroků jeho vlády zaměřených na tvorbu pracovních míst, podporu rodiny a na boj za národní suverenitu.

Orbán uvedl, že voliči přitom řekli ne odchodu z Evropské unie: „Potvrdili, že místo Maďarska je v EU, ale jenom pokud má silnou národní vládu.”

Jobbik posílil

Maďarské krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) je po nedělních volbách nejsilnější národní radikální stranou v Evropě, prohlásil jeho šéf Gábor Vona.

Jobbik, který vystupuje silně nacionalisticky, v nich podle předběžných výsledků získal zhruba 21 procent hlasů. V roce 2010 získal Jobbik 17 procent.

Předseda Jobbiku Gábor Vona

Předseda Jobbiku Gábor Vona

FOTO: Bernadett Szabo, Reuters

„Nepodařilo se nám dosáhnout průlomu u individuálních mandátů..., ale dosáhli jsme více než 20 procent, čemuž by mnoho lidí nevěřilo,” sdělil Vona podle agentury Reuters novinářům.

„Jobbik neustále... zvyšuje svou popularitu... a před volbami do Evropského parlamentu je důležité dnes (v neděli) jasně říci, že Jobbik je v současnosti nejsilnější národní radikální stranou v EU.”

Podle Vony je podpora jeho partaje mezi voliči nyní vyrovnanější. Jobbik tradičně nachází oporu mezi obyvateli na východě země, stabilnější postavení se mu ale podařilo získat i na západě Maďarska. Příští volby v roce 2018 chce strana vyhrát, uvedl Vona podle maďarské tiskové agentury MTI.