Na demonstranty podle žalobce stříleli příslušníci pohotovostních jednotek Berkut. Prověřuje se však také přítomnost komanda Alfa, které je pohotovostní jednotkou tajné služby.

Nasazení dvou různých jednotek by potvrzovala videa, která se v minulosti objevila na internetu. Je na nich záznam komunikace mezi snajpry, kteří zmiňují, že kromě nich je v akci Berkut. Podle Unianu řadoví členové Berkutu pokyn ke střelbě ostrou municí nedostali, stříleli jen lidé z „černé roty“, určené pro speciální operace.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Policisté střílejí do demonstrantů.

Zdroj: Reuters

Povolané jednotky měly možnost používat odstřelovačské pušky a automatické zbraně. Podle prokuratury střelci kryli policisty ustupující před davem opozičních aktivistů.

Střelba si vyžádala více než sto mrtvých. Dvanáct členů Berkutu bylo v té souvislosti zatčeno, oznámila prokuratura.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Postřelený demonstrant padl k zemi.

Zdroj: Reuters

Střelba v Kyjevě následovala po vyhlášení protiteroristické akce Janukovyčovou vládou. Ukrajina už dříve v souvislosti se střelbou vydala zatykač na Janukovyče a uvedla, že by prezident, který uprchl do Ruska, měl být souzen Mezinárodním trestním soudem v Haagu.

Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ve středečním interview ale popřel, že by dal rozkaz střílet. „Mým krédem je, že žádná moc nestojí za kapku krve,” řekl svržený prezident. [celá zpráva]