"Nemáme vůbec žádný úmysl či zájem překročit ukrajinské hranice," řekl Lavrov. Stejné prohlášení učinil také ruský prezident Vladimir Putin při jednání s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. [celá zpráva]

Západ i Kyjev se obávají, že Rusko chystá vojenský vpád na ruskojazyčný východ Ukrajiny, kde žije početné ruskojazyčné obyvatelstvo. Moskva soustředění armády na hranicích s Ukrajinou vysvětluje jako součást manévrů.

Lavrov v televizi také hovořil o Krymu, který se již oficiálně stal součástí Ruské federace. "Ne každý je srozuměn s ruským rozhodnutím Krym připojit, to je nám jasné," řekl. Dodal ale, že drtivá většina obyvatel autonomního ukrajinského poloostrova se v referendu vyslovila pro přičlenění k Rusku, což je podle Lavrova třeba respektovat.

Pod ruskou kontrolou je Krym od počátku března, kdy parlament Putinovi povolil na poloostrově zasáhnout, aby mohl ochránit krajany a rusky hovořící obyvatele. Západ nadále považuje Krym za součást Ukrajiny a na Rusko kvůli agresi uvalil sankce.

Obama chce stažení jednotek od hranic

Americký prezident Barack Obama v pátek naléhal na Putina, aby se vyvaroval dalších "provokací", včetně posilování jednotek na ruských hranicích s Ukrajinou.

Obama Moskvu vyzval, aby tyto jednotky okamžitě stáhla a začala vyjednávat s mezinárodním společenstvím. To ruskou anexi Krymu neuznává, což ukázalo i Valné shromáždění OSN při svém hlasování.