Putin ocenil ruské jednotky, když řekl, že krymské události předvedly „kvalitativně nové možnosti” ruských ozbrojených sil i vysokou morálku jednotek. Černomořské flotile rozmístěné na Krymu poděkoval za „výdrž a osobní statečnost“.

Profesionalita ruských vojáků podle Putina umožnila „vyhnout se provokacím a nepřipustit krveprolití“, jakož i zajistit podmínky pro „svobodné uspořádání referenda“ o připojení Krymu k Rusku.

Putin přitom vždy popíral, že by na Krymu působily jiné ruské jednotky než Černomořská flotila, a popíral, že by vojáci v neoznačených uniformách byli ruští. I jeho páteční vyjádření je ale opatrné a nelze je brát za otevřené potvrzení nasazení jiných ruských vojáků než těch z flotily.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ukrajinské tanky na Krymu čekají na transport na Ukrajinu

Nyní je však zapotřebí zmodernizovat vojenská zařízení na Krymu a zároveň zde vybudovat i místní jednotky federálních silových složek.

Vrátí se i lodě a letadla

Před Putinem, který se zúčastnil schůzky s nově povýšenými důstojníky, ministr obrany Sergej Šojgu ohlásil, že „organizované stažení jednotek ukrajinské armády, které si přály dál sloužit v ukrajinských ozbrojených silách, skončilo“. Motostřelci a tankisté odjeli i se zbraněmi.

Příslušníci ukrajinského námořnictva opouštějí Krym.

Příslušníci ukrajinského námořnictva opouštějí Krym.

FOTO: Shamil Zhumatov, Reuters

Ruský ministr řekl, že na všech lodích a ve všech posádkách, které přešly na ruskou stranu, se změnily státní symboly. „Akty zhanobení či neuctivého zacházení se státními symboly Ukrajiny nebyly připuštěny,” ujistil.

Poté ministr požádal Putina jako vrchního velitele o souhlas s předáním zbraní a techniky Ukrajině. Na prezidentovu otázku upřesnil, že jde i o lodě a letadla. „Souhlasím, proveďte!“ zavelel Putin.

Z 18 800 ukrajinských vojáků, kteří sloužili na Krymu, jich zůstalo Ukrajině věrných podle Kyjeva více než čtyři tisíce, podle Moskvy necelé dva tisíce.

Na poloostrově se Rusko mimo jiné zmocnilo valné části ukrajinské flotily a část z ní zablokovalo v zálivu Donuzlav.

Jasný není osud lodí, jejichž posádky přešly na ruskou stranu. Podle listu Ukrajinska pravda si Rusové míní ponechat i část munice.