Chránit etnické Rusy žijící v cizině bude Moskva podle Lavrova „politickými a diplomatickými prostředky”. Ruský ministr přitom obvinil západní státy, že se za každou cenu snaží obhájit svou výjimečnost, místo toho, aby se řídily zásadami mezinárodního práva.

„Krizovou situaci na Ukrajině nevyvolalo Rusko. Je to vnitropolitická krize v mnohém vyprovokovaná zvenčí, kterou provází porušování ukrajinské ústavy,” řekl ruský ministr k dění na Ukrajině a Krymu. Ve světě podle něj dochází k „tektonickým změnám”, které se západní země snaží zbrzdit.

Ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin (zcela vlevo) naslouchá projevu americké velvyslankyně Samanthy Powerové (zcela vpravo).

Ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin (zcela vlevo) naslouchá projevu americké velvyslankyně Samanthy Powerové (zcela vpravo).

FOTO: Bebeto Matthews, ČTK/AP

Hádka v Radě bezpečnosti

Ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin ve svém vystoupení hájil připojení Krymu k Rusku a označil to za historickou událost. Americká velvyslankyně Samantha Powerová přirovnala ruské převzetí Krymu ke krádeži: „Zloděj může ukrást majetek, ale to nedává zloději vlastnické právo.“

Velvyslanec Ruska při OSN Vitalij Čurkin

Velvyslanec Ruska při OSN Vitalij Čurkin

FOTO: Bebeto Matthews, ČTK/AP

Ruský velvyslanec se ohradil s tím, že „je prostě nepřijatelné naslouchat těmto urážkám na adresu naší země”. „Pokud americká delegace očekává naši spolupráci v Radě bezpečnosti v dalších záležitostech, tak to musí paní Powerová jasně pochopit,” uvedl Čurkin, aniž by uvedl, jaké záležitosti má na mysli.

Nicméně spolupráce Ruska a Spojených států je klíčová ve snahách o ukončení konfliktu v Sýrii a v jednání o íránském jaderném programu.

V té době už Powerová na jednání nebyla, nechala tam svoji zástupkyni. Před tím zmínila, že Spojené státy „jsou připraveny podniknout další kroky, pokud budou pokračovat ruské provokace nebo ruská agrese”.