„Ačkoliv se už projevily mezi Ruskem, evropskými státy a USA ty nejhlubší rozpory, koncepční rozpory, přeci jen zbývá naděje, že podaří v dialogu dospět k nějakému styčnému bodu. Zatím se ale nikdo ani neodvažuje předpovídat, v jakém směru tyto body hledat,” řekl Peskov. „Věřím, že (nová studená válka) nezačala, a chci věřit, že ani nezačne,” dodal.

Kreml podle mluvčího odmítá zprostředkovatelskou roli Západu v jednáních s novým režimem v Kyjevě, protože selhal v roli garanta dohod mezi opozicí a svrženým prezidentem Viktorem Janukovyčem. Zároveň se obává, aby strůjci tohoto převratu nerozpoutali etnické čistky, pokud by se zmocnili Krymu či východní Ukrajiny.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov

FOTO: Maxim Shemetov, Reuters

Peskov upozornil, že Putin se vytrvale snaží snížit napětí kolem ukrajinského vývoje, ale marně: „Navzdory veškeré prezidentově snaze, přes jeho odhodlání vysvětlovat prakticky denně ruské stanovisko, stále narážíme na zeď nepochopení.”

Už dříve Peskov odmítl názory, že situaci na Krymu podnítila Moskva. ”Nejde o následky nějakých ruských tlaků,” prohlásil a dodal, že část ukrajinského národa ztratila právo obhájit svou vlastní důstojnost a bezpečnost. ”Západ to nechce vidět, což je velmi nešťastné,” dodal.