Civilní obrana Ukrajiny žádá, aby se jí hlásili muži mezi 18 a 45 lety, kteří jsou připraveni jet na Ukrajinu. Stránka uvádí: „Poslali jsme lidi do Doněcku a Charkova.“ Jako důležité město, kam je třeba se vydat, zmiňuje i Oděsu. Ta už dala najevo, že se chce připojit ke krymskému referendu o prohloubení autonomie.

Stránka poskytuje i rady Rusům, kteří se chystají překročit hranice. Vysvětluje, co mají dělat, aby nevzbuzovali pozornost. „Pamatujte, že jste pouzí turisté,“ píše se v doporučení.

Jeden ze zakladatelů profilu Vladimir Prokopenko řekl listu Novaja gazeta, že chce, aby Rusové jeli na Ukrajinu a zapojili se do pokojných protestů. Dodal, že kdyby situace přešla v násilí, nikoho by už neposílal.

Podle neověřených zpráv se však Rusové zapojili i do násilných akcí, upozorňuje BBC.

Rusové mají zájem podporovat Rusy v zahraničí, což ukazuje i to, že na twitterovém účtu #РоссияСвоихНеБросает se objevilo 85 tisíc odkazů.

Ukrajina se přílivu Rusů brání

Ukrajinské ministerstvo vnitra a tajná služba SBU zahájily operaci Hranice, která má zabránit tomu, aby na Ukrajinu pronikali ruští extremisté a radikálové, uvedl web Ukrajinska pravda. Na rusko-ukrajinské hranici se dislokují další útvary pohraničníků a rozmísťuje se tam speciální technika. Pohraniční režim byl zpřísněn na hranici Záporoží, Chersonské oblasti a na Krymu. Tam je situace nejhorší, protože většina ukrajinských sil je obklíčena rusky mluvícími jednotkami bez insignií.

„Pohraničníci dále odrážejí úder příslušníků Černomořské flotily Ruské federace, jednotek speciálního nasazení a příslušníků speciálních služeb spojených s blokováním ukrajinských orgánů a pohraniční stráže na Krymu, sdělilo velení pohraničníků. Zdůraznilo, že žádná jednotka se nevzdala Rusům, byť se objevily výzvy ke složení zbraní.