„Dohodli jsme se na sankcích vůči osobám, které jsou zodpovědné za konkrétní zločiny a za porušování lidských práv,” řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, podle něhož by jména měla být známa do dvou dnů.

Na seznamu i přesné podobě sankcí se stále pracuje a vše má být hotovo v nejbližších hodinách, sdělil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Mezi sankcemi bude i pozastavení exportních licencí na materiál, který by mohl být na Ukrajině zneužit k násilným akcím. O sankcích se rozhodlo v den, kdy bylo na Ukrajině zabito nejméně sedmdesát osob. [celá zpráva]

ČTĚTE TAKÉ
V Kyjevě palba ostrými: desítky mrtvých

„Vývoj a to, koho postihnou, bude záležet také na tom, jak se vyvinou jednání, která jsou nyní vedena,” dodal český ministr. Podle něj není možné vyloučit ani to, že budou namířeny i proti prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Cílem je trestat ty, kteří jsou odpovědní za násilí. S Janukovyčem přitom jednali ve čtvrtek ministři zahraničí Francie, PolskaNěmecka o řešení krize a on souhlasil s předčasnými volbami. [celá zpráva]

Sankce i pro opozici

Pokud by se měly sankce týkat také představitelů opozice zodpovědných za násilí, nesmí o jejich zařazení rozhodovat ukrajinské bezpečnostní orgány. Proces chce mít pod kontrolou sama EU.

Podle náměstka ruského ministra zahraničí Grigorije Karasina by Západ měl uvalit sankce nikoliv na ukrajinské hodnostáře, bránící pořádek, ale na „ideology násilností”.

„Beztrestnost mládeže, přímo řečeno radikálů a extremistů z Majdanu (náměstí Nezávislosti v Kyjevě), má velice těžké následky,“ řekl diplomat agentuře ITAR-TASS a dodal, že „jednostranná podpora EU a USA těm, kdo navařil kaši na Majdanu, nebudí optimismus“.