Šéf zdravotnických služeb demonstrantů Oleh Musij CNN sdělil, že násilí si od úterý vyžádalo možná až 128 mrtvých a pět set zraněných. Listu Ukrajinska pravda čísla upřesnil v 16:30 SEČ s tím, že jen ve čtvrtek zemřelo mezi 70 až sty lidmi, přičemž prvním číslem si může být jist.

Tiskový mluvčí Kyjevské městské správy uvedl, že od úterý do 14 hodin přijali 67 těl: „Devět z nich zemřelo ve zdravotnických zařízeních.” Dodal, že od úterý bylo ošetřeno 551 účastníků protestů, z nichž bylo 332 hospitalizováno.

Demonstranti v Kyjevě odnášejí zraněného.

Demonstranti v Kyjevě odnášejí zraněného.

FOTO: Yannis Behrakis, Reuters

Fotograf agentury Reuters viděl ve čtvrtek jen na náměstí Nezávislosti 21 těl obětí. Přispělo k tomu nasazení odstřelovačů. List Ukrajinska pravda zveřejnil video zachycující jednoho z nich. Pořídil je Igor Zacharčev. Je patrné, že míří směrem na budovy Rádia svoboda. Na demonstranty na náměstí Nezávislosti stříleli z boční ulice.

Jeden ze zraněných demonstrantů

Zraněných demonstrantů jsou stovky.

FOTO: ČTK/AP

Dobrovolná zdravotnice Olga Bogomolecová sdělila, že viděla 13 lidí zasažených snipery. „Byli střeleni přímo do srdce, mozku nebo do krku. Nedali nám zdravotníkům žádnou šanci zachránit jim život.

Ministr vnitra Vitalyj Zacharčenko potvrdil podle agentury DPA použití vojenských zbraní při zásahu proti nepokojům v Kyjevě. Bílý dům vyzval Janukovyče k okamžitému stažení bezpečnostních jednotek z centra Kyjeva a dodal, že je šokován použitím automatických zbraní.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Policisté střílí do demonstrantů. Zdroj: Reuters

Zastřeleni byli lidé před hotelem Ukrajina. Jeho lobby nyní slouží jako improvizovaná ošetřovna. Na fasádě jsou vidět stopy po kulkách.

V hotelu je také improvizovaná márnice, kde leží těla obětí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: V okolí náměstí Nezávislosti leží na ulicích mrtví a zranění
Zdroj: Reuters

Celkem ve čtvrtek zahynulo podle opozičních médií třicet lidí. Při ofenzívě demonstrantů bylo zabito 12 policistů. Během útoku se podařilo rozšířit „svobodnou zónu” ovládanou opozicí a dobýt řady dalších významných objektů včetně čtyřhvězdičkového hotelu Ukrajina. Pronikli na třídu Chresčatyk a přilehlé Evropské náměstí. Opozici se podařilo vybudovat několik linií barikád, mezi nimiž záchranná služba odváží k ošetření raněné. Policisté ustoupili ke stadiónu Dynama.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti zahnali těžkooděnce na ústup. Zdroj: Reuters

Demonstranti také zadrželi desítky policistů, uvedl zpravodaj listu The New York Times. Když je zkrvavené vedli do středu náměstí, nadávali jim a strkali do nich. Ministerstvo vnitra tvrdí, že radikálové drží 67 policistů jako rukojmí.

Růže na vlajce, která zakrývá jednu z obětí.

Růže na vlajce, která zakrývá jednu z obětí.

FOTO: ČTK/AP

Demonstrant Anatolij Volk (38) řekl The New York Times: „Dnes bude hodně mrtvých.” Dodal, že odpůrci režimu se rozhodli ovládnout náměstí Nezávislosti, protože byli  přesvědčeni, že domluvené příměří je jen úskokem, který má umožnit Janukovyčovi přivést do Kyjeva vojáky, když se ukázalo, že policisté na svůj úkol nestačí.

Ukrajinci uctívají oběti násilí.

Ukrajinci truchlí nad mrtvými.

FOTO: Sergei Chuzavkov, ČTK/AP

Kancelář prezidenta Viktora Janukovyče se vyjádřila k obětem z řad policistů, přičemž obvinila demonstranty z násilí: „Oni pracují jako organizované skupiny. Používají střelné zbraně včetně ostřelovacích pušek. Střílejí, aby zabíjeli. Počet mrtvých a zraněných mezi policisty jde do desítek.“

Demonstranti v Kyjevě

Demonstranti v Kyjevě

FOTO: David Mdzinarishvili , Reuters

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že bylo hospitalizováno 29 policistů se zraněními způsobenými kulkami.