„Je to varovná volba, protože to znamená, že se Švýcarsko chce stáhnout do sebe. Naše vztahy se Švýcarskem přehodnotíme,“ odsoudil změnu francouzský ministr zahraničí Fabius v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RTL. Podle něj by měla znovu probrat svoje vztahy se Švýcarskem celá EU.

Výsledek referenda už také odsoudila ve svém tiskovém prohlášení Evropská komise. „Evropská unie prozkoumá dopady této iniciativy na vzájemné vztahy jako takové,“ píše se v komuniké. Komise upozornila, že mezi Švýcarskem a Bruselem existuje sedm bilaterálních smluv v oblastech volného pohybu osob, dopravy, zemědělství, vědy a výzkumu a veřejných nákupů, které jsou právně vzájemně provázané a nelze je jednostranně zrušit. Komise rovněž poznamenala, že rozhodnutí Švýcarů stojí v rozporu s „principem volného pohybu“.

Čtěte také: Švýcaři omezí volný pohyb osob

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zase podle serveru magazínu Der Spiegel varoval, že rozhodnutí omezit pohyb lidí „by mohlo způsobit problémy oběma stranám“. Poznamenal, že v nejhorším případě by znovu musely být zavedeny hraniční kontroly. „Nedovedu si ale představit, že toto by Švýcarsko chtělo,“ uvedl.

Méně servítek si už bral šéf zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok. „Nelze to akceptovat. Je to skutečná facka,“ prohlásil pro list Kölner Stadt-Anzeiger a dodal, že Švýcarsko je už s EU velkou měrou propojené a potřebuje kvalifikovanou pracovní sílu.

Na „podstatné“ potíže upozornila i německá vláda. Kancléřka Angela Merkelová nicméně prohlásila, že výsledek švýcarského referenda respektuje.

V podobném duchu se vyjádřil i britský premiér David Cameron či polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, informovala ČTK. „Populismus zvítězil, i když vítězství bylo velmi těsné,“ řekl Sikorski. Podle Cameronova mluvčího odráží výsledek referenda „rostoucí obavy“ z volného pohybu osob.