„Tato krize skončí, když pod záštitou mezinárodního společenství uspořádáme nové volby, které zastaví Janukovyčův režim. Ukážeme této vládě, že milióny z nás se nebojí a vyhrají.“

Kličko také vyzval demonstranty k vytváření domobran. „Zakládejte domobrany na každém dvoře, v každém okrese, v každém domě,“ prohlásil. Neřekl nicméně, zda by tyto domobrany měly být ozbrojené.

Ukrajinci demonstrující v neděli v Kyjevě, žena drží portrét Tymošenkové.

Ukrajinci demonstrující v neděli v Kyjevě, žena drží portrét expremiérky Tymošenkové.

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Opozice podle agentury DPA viní vedení státu, že najímá skupiny rváčů, které mají za použití násilí vyvolávat chaos.

Ukrajinští policisté v centru Kyjeva

Ukrajinští policisté v centru Kyjeva

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Opozice podle Klička rovněž požaduje mezinárodního zprostředkovatele při rozhovorech s vládou, který by zabránil rozdílným interpretacím.

Jaceňuk oznámil, že ukrajinská opozice požádala západní země o finanční pomoc. Na jednání v Mnichově se opozici dostalo velké podpory ze strany USA a EU, naopak Rusko bylo k opozici kritické a zmiňovalo její nacionalistické a fašizující tendence. [celá zpráva]

Ukrajinci demonstrující v centru Kyjeva

Ukrajinci demonstrující v centru Kyjeva

FOTO: Thomas Peter, Reuters

Janukovyč je momentálně nemocný, údajně je nachlazený a má horečku. Do úřadu se vrátí v pondělí. „Po absolvování potřebného léčení se prezident cítí dobře, jeho zdravotní stav je uspokojivý,” uvedla prezidentská kancelář.

Někteří opoziční politici ale vyjádřili podezření, že hlava státu se tímto způsobem snaží vyvléci z dalších jednání s opozicí.