"Prezident je na nemocenské kvůli akutní nemoci dýchacích cest provázené vysokou horečkou," uvedla kancelář v prohlášení. Není jasné, jak dlouho se bude prezident léčit, ani zda bude schopen v průběhu léčby pracovat.

Janukovyč je už déle než dva měsíce pod tlakem demonstrací, které požadují jeho odstoupení a vypsání předčasných prezidentských a parlamentních voleb. Vláda již odstoupila, demonstrantům je to však málo.

Video

Ukrajinci stále setrvávají v ulicích

Ve snaze zmírnit napětí a přispět k vyřešení krize parlament v uplynulých dnech na žádost opozice zrušil represivní zákony a schválil amnestii pro stíhané protivládní demonstranty. [celá zpráva]

Kličko nedůvěřuje

Obojí však vyžaduje podpis hlavy státu. Opoziční předák Vitalij Kličko ve čtvrtek varoval, že by Janukovyč mohl s podpisy otálet.

„Mám pocit, že tenhle člověk nás chce obelstít a nyní jen zkouší, jak pro sebe a svou špinavou politiku získat čas,” uvedl ještě před tím, než prezident oznámil, že je nemocný.

Kličko vyzval Evropskou unii, aby hlavě Ukrajině zakázala cesty na své území, dokud zákony nepodepíše.

Agentura Interfax poznamenala, že navzdory více než dvacetistupňovému mrazu opoziční demonstranti na kyjevském náměstí Nezávislosti "fungují normálně".