„Celý svět i Ukrajina připouštějí, že se země nachází na pokraji občanské války. Země je rozdělená,“ řekl v projevu Kravčuk. Narážel na západní analýzy, které uvádějí, že by eskalující demonstrace mohly vést k rozdělení Ukrajiny a ke skutečným bojům.

„Protestní akce přerostly v povstání. Je to jednoduše revoluce. Je to o svržení vlády. Musíme nazývat věci pravými slovy,“ řekl Kravčuk.

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk při projevu v parlamentu

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk při projevu v parlamentu

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Kravčuk, který byl prezidentem v letech 1991 až 1994, v projevu na úvod zasedání uvedl, že každý musí jednat „s největší odpovědností“. Sám se nabídl jako mediátor pro jednání mezi opozicí a vládou.

„Je potřeba stranám, které stojí proti sobě, i lidem říci, že existuje plán cesty z politické krize na Ukrajině,“ řekl exprezident. Varoval poslance podporující současnou vládu, aby nezneužívali většiny v parlamentu. „Pokud bude parlamentní většina srážet opozici na kolena, a ne jí naslouchat, brát ji, nic se nezmění.“ Současně varoval i opozici: „Pokud ale bude opozice klást ultimáta, také to k ničemu nepovede.“ Kravčuk navrhl poslancům, aby zřídili komisi, jejímž cílem by bylo reformovat ústavu.

Všichni bývalí prezidenti Ukrajiny se účastní mimořádné schůze parlamentu, která začala v úterý a má řešit hlubokou krizi v rozdělené zemi.

Bývalí prezidenti Ukrajiny v parlamentu. Zleva Viktor Juščenko, Leonid Kučma a Leonid Kravčuk

Bývalí prezidenti Ukrajiny v parlamentu. Zleva Viktor Juščenko, Leonid Kučma a Leonid Kravčuk

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Západ země je na straně protivládních demonstrantů, jejichž protesty propukly, když loni prezident Viktor Janukovyč na poslední chvíli odstoupil od podpisu asociačních dohod s EU.

Na západě Ukrajiny demonstranti ovládli řadu budov a sídel správců oblastí. Značnou roli v tom měla nacionalistická strana Svoboda, hlásící se k odkazu Stepana Bandery.

Na východě, které má blíže k Rusku, jsou protesty slabší. Rozdělení Ukrajiny má historické kořeny. [celá zpráva]

Prezident Viktor Janukovyč uvedl, že chce podmínit amnestii pro zadržené demonstranty tím, že protestující opustí vládní budovy, které okupují, a strhnou barikády v ulicích.