"Zástupci (americké) vlády mě chtějí zabít," řekl Snowden v rozhovoru s německým reportérem Hubertem Seipelem, jehož natáčení se za konspirativních podmínek uskutečnilo v Moskvě. Jako doklad svého tvrzení Američan uvedl článek na internetové platformě Buzzfeed, jehož autorovi prý členové Pentagonu a NSA líčili, že chtějí Snowdena zlikvidovat.

"Tito lidé - a jsou to zaměstnanci (americké) vlády - říkali, že by mně rádi prohnali kulku hlavou nebo mě otrávili, když bych se vrátil ze supermarketu, a potom sledovali, jak umírám ve sprše," poznamenal Snowden.

Bývalý americký velvyslanec v Berlíně John Kornblum ale odmítl, že by se americké úřady mohly pokusit Snowdena unést nebo dokonce zavraždit. "To vylučuji," prohlásil někdejší diplomat televizním studiu v diskuzním pořadu o Snowdenovi a NSA, v jehož rámci ARD vysílala úryvky z rozhovoru.

NSA podnikala průmyslovou špionáž

O tom, že je údajně jeho život v ohrožení, se Snowden zmínil už dříve i na webu založeném jeho podporovateli. "Jsem si vědom, že můj život je bezprostředně ohrožen, ale nenechám se tím zastrašit," napsal na serveru freesnowden.is.

Americkou tajnou službu Snowden v interview pro ARD také obvinil z průmyslové špionáže pro USA. "Když se například u Siemensu objeví informace, které mohou sloužit národním zájmům Spojených států, ale nemají nic společného s národní bezpečností, tak si přesto ty informace vezme," tvrdí americký počítačový expert.

Washington už dříve ale popřel, že by NSA v rámci svého celosvětového monitorování telefonické a elektronické komunikace průmyslovou špionáž prováděla.

Bez amnestie se nevrátí

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder tento týden v rozhovoru pro televizní stanici MCNBC naznačil, že je připravený jednat s právníky Snowdena o možnosti jeho návratu z Ruska, kde získal roční azyl. Případnou amnestii pro třicetiletého Američana však předem odmítl. Snowdenova advokátka Jesselyn Radacková ale v neděli návrat svého klienta do Spojených států bez zajištěné amnestie vyloučila.

Bývalý spolupracovník NSA je ve vlasti obviněný ze špionáže a krádeže dokumentů, za což mu hrozí 25 až 30 let vězení, případně doživotí. Americké úřady mu zrušily pas a žádají o Snowdenovo vydání z Ruska.

Snowden už dříve uvedl, že by se domů vrátil rád, ale nyní to udělat nemůže, protože by ho tam prý nečekal spravedlivý proces. Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov tento týden na ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že pokud bude Snowden stát o prodloužení azylu, který mu v Rusku vyprší v srpnu, Moskva mu vyhoví.