V ukrajinské metropoli v noci na sobotu pokračovaly střety mezi protivládními demonstranty a policisty. Odpůrci režimu zapalovali pneumatiky na barikádách a pokusili se obsadit ministerstvo energetiky. Na policejní těžkooděnce házeli kameny a zápalné lahve, zatímco policisté použili slzný plyn.

Ukrajinské ministerstvo vnitra obvinilo demonstranty, že zajali dva příslušníky policie a žádá jejich okamžité propuštění. "Pokud náš požadavek nebude splněn, policie bude nucena přijmout opatření nutná k jejich osvobození," zní oficiální prohlášení. Úřady tvrdí, že demonstranti policisty drží v budově radnice, kterou obsadili. Ti to ale odmítají.

Štefan Füle

Štefan Füle

FOTO: Petr Horník, Právo

Füle se sešel nejen s prezidentem Viktorem Janukovyčem, ale také s trojicí opozičních lídrů Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem. Mluvil též s představiteli občanské společnosti a lidmi, kteří stále protestují na kyjevském hlavním náměstí Majdan.

Na jeho jednání bude příští týden ve čtvrtek navazovat návštěva unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové. Obě mise se konají na základě telefonického rozhovoru mezi šéfem Evropské komise José Barrosem a Janukovyčem.

Krym žádá stanné právo

Prezident Janukovyč se snaží zabránit další eskalaci násilí a slíbil, že příští týden při schůzi parlamentu pozmění vládu, nechá upravit protidemokratické zákony a bude amnestovat zatčené demonstranty. Tyto ústupky však opozice označuje za nedostatečné a chce odchod hlavy státu.

Opozici sliby ukrajinského prezidenta Janukovyče nestačí a protesty pokračují.

Opozici sliby ukrajinského prezidenta Janukovyče nestačí a protesty pokračují.

FOTO: David Mdzinarishvili, Reuters

Z metropole se vzpoura proti Janukovyčovi v posledních dnech rozšířila téměř do poloviny země. Terčem nevole se stala sídla oblastních gubernátorů jmenovaných prezidentem.

"Udělám vše, abych ukončil tento konflikt, abych ukončil násilí. Jestli se to nepovede po dobrém, uplatníme všechny zákonné metody," varoval však Janukovyč, který se opírá především o ruskojazyčný východ a jih země. Poslanci z autonomního Krymu už prezidenta vyzvali, aby vyhlásil stanné právo.