"Rozhodli jsme ve vládě, že se nebudeme vyhýbat odpovědnosti a že přispějeme. Pomůžeme zničit část chemického materiálu. Německá armáda má technické schopnosti udělat to v Münsteru," řekl Steinmeier na tiskové konferenci.

V dolnosaském Münsteru je velká vojenská základna a současně tam sídlí Společnost k likvidaci chemických bojových látek a staré zbrojní zátěže (GEKA), která podle agentury DPA jako jediná v Německu smí ničit chemické zbraně.

Německo se nebude podílet přímo na likvidaci nebezpečného arzenálu ze Sýrie, ale bude odstraňovat látky, které při jejich ničení vzniknou. Konkrétně podle společnosti GEKA půjde o několik stovek tun chemikálie, která vzniká při rozkladu yperitu. Tento první krok budou provádět Spojené státy na lodi uprostřed Středozemního moře.

Chemikálie podobná tekutému průmyslovému odpadu se bude podle DPA v kontejnerech po moři převážet do Německa a pak poputuje na nákladních automobilech nebo po dráze ke spálení v Münsteru. Při spálení se látka zcela zničí a zůstanou po ní jen neškodné soli.

Sýrie loni přistoupila na to, že svůj chemický arzenál zlikviduje. Má se to stihnout do poloviny letošního roku.
V Sýrii bylo na 1300 tun chemických zbraní, jejichž likvidaci koordinuje mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Část už jich byla ze Sýrie vyvezena. [celá zpráva]