„Záznamy videokamer nás dovedly k předběžnému závěru, že útočil muž. Tato informace ale musí být ještě prověřena,“ řekl vyšetřovatel.

Podle něj nesl terorista nálož v batohu. Když procházel bezpečnostním rámem, zazněl alarm, načež policisté odvedli muže stranou, aby ho podrobili osobní prohlídce. V tu chvíli nálož explodovala.

Policisté před volgogradským nádražím po atentátu

Policisté před volgogradským nádražím po atentátu

FOTO: Reuters

Pro to, že útočil muž, svědčí také nález mužského prstu s jistícím kroužkem granátu „To podporuje tvrzení, že nejméně jeden z teroristů byl muž,“ doplnil vyšetřovatel. Podle něj je už známa i identita útočníka, kvůli pokračujícímu vyšetřování ji ale nesdělil. Uvedl pouze, že terorista byl slovanského původu.

Video

Expirované video

Výbuch na nádraží ve Volgogradu zachycený městskou kamerou

Doposud se uvádělo, že útočila Oksana Aslanovová z Dagestánu, vdova po jednom z místních islámských vzbouřenců. [celá zpráva]

Vyšetřovatele k tomu vedl nález utržené ženské hlavy, protože právě dekapitace bývá typickým následkem exploze nálože na těle. [celá zpráva]

Exploze na nádraží ve Volgogradu

Exploze na nádraží ve Volgogradu

FOTO: ČTK/AP

Vyšetřovatel ale neuvedl nic k původní vyšetřovací verzi, takže nelze vyloučit, že na místě bylo více atentátníků.

Vyšetřovatelé nevylučují, že útok mohli provést společně muž a žena. Podle informací Interfaxu jsou navíc přesvědčeni, že za výbuchem stojí titíž lidé jako za říjnovým atentátem ve Volgogradu. Nasvědčují tomu použité výbušniny.

Jeden zraněný je v kritickém stavu

Podle tajemníka gubernátora Volgogradské oblasti Vladimira Markina zemřelo 14 lidí na místě útoku a další dva podlehli zraněním v nemocnici. Hospitalizováno je 37 lidí ve věku od devíti do šedesáti let. Podle Olega Salagajeva z ministerstva zdravotnictví je jich vážně zraněno osm, jeden člověk je v kritickém stavu. Devítiletá dívka se podrobila operaci a zůstává v umělém spánku.

ČTĚTE TAKÉ:
Sebevražedná atentátnice udeřila na nádraží ve Volgogradu, zabila 18 lidí
Městská kamera zachytila výbuch ve Volgogradu. Byl drtivý
Černá vdova zaútočila ve Volgogradu v nejhorší možnou dobu