Policie už zatkla pět osob podezřelých z útoku a ministerstvo vnitra tvrdí, že v pozadí incidentu je opozice: zatčení prý mají "těsné styky" se stranami Udar boxerského šampiona Vitalije Klička a Vlast uvězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

Sama Čornovolová v interview poskytnutém opoziční televizi z nemocničního lůžka uvedla, že útok naprosto nemohl být náhodný a že ji černý Jeep sledoval poté, co pořizovala snímky nemovitostí ministra vnitra a generálního prokurátora.

Novinářka, která vystupovala na opozičních demonstracích, již dříve policii sdělila, že krátce po půlnoci jejímu autu zatarasil cestu jiný vůz a skupina neznámých mužů jí rozbila okno. Následně ji útočníci vytáhli z vozu, zbili a pohodili v příkopu. Čornovolová utrpěla otřes mozku, zlomeninu nosu a četné pohmožděniny.

"Opakovaně mě udeřili do hlavy a do tváře. Jsem si jistá, že mě chtěli zabít," řekla televizi. Prý mohlo jít i o "pomstu" za to, že před časem poškodila vůz tajné služby, která se jí snažila odebrat údajně nelegální nahrávky. Novinářka už dříve zveřejnila výsledky několika pátrání týkajících se rezidencí prezidenta Janukovyče.

Podle policie stojí za útokem naopak opozice

Šéf vyšetřovatelů ministerstva vnitra Mykola Činčin naopak uvedl, že úkolem je nejen dopadnout útočníky, ale i odhalit jejich zákazníky - a že "zatčení mají těsné kontakty se členy strany Udar... jeden ze zadržených podezřelých je členem zločinecké bandy, s jejímž někdejším pohlavárem, zavražděným v roce 2004, udržovali styky bratři Kličkové".

Kličkova strana Udar vzápětí oznámila, že policistu zažaluje za pomluvu.

Přepadení novinářky vyvolalo nové protesty v Kyjevě, kde se demonstranti už déle než měsíc domáhají odstoupení vlády a vypsání předčasných voleb. Opozice na neděli svolává další velký protest a plánuje pochod k Janukovyčově rezidenci.