Na východě Tyrolska, na jihu Ötztalských Alp a ve Stubaiských Alpách na pomezí Rakouska a Itálie spadl za poslední tři dny až metr sněhu. Lavinové nebezpečí tam na pětistupňové škále už dosahuje stupně tři, což představuje značné riziko sesuvu.

V tyrolském Söldenu se v pátek dopoledne lavina už utrhla.

Pod masou mokrého sněhu se v Tyrolsku zlomilo už množství stromů, které poškodily elektrická vedení. Bez proudu podle pátečního sdělení distributora zůstávalo okolo 3300 domácností.

Obyvatelé švýcarského Ruerasu odstraňují záplavy sněhu

Obyvatelé švýcarského Ruerasu odstraňují záplavy sněhu.

FOTO: Arno Balzarini, ČTK/AP

Silné sněžení zasáhlo též Švýcarsko, zejména kanton Grisons.

Několikahodinové výpadky dodávek elektřiny způsobilo husté sněžení také v severoitalských Dolomitech a postihly i vyhlášené zimní středisko Cortinu d'Ampezzo. V Janově kvůli zimnímu počasí nemohly dočasně vyplouvat trajekty, vícero letů muselo být přesměrováno na jiná letiště a řada tranzitních tahů přes Alpy zůstala uzavřena.

V severoitalském lyžařském resortu Bardonecchia nedaleko francouzských hranic zavalila lavina čtyřiadvacetiletého skialpinistu z Francie, který s bratry lyžoval mimo sjezdovky. Muže se záchranářům sice podařilo dostat do nemocnice, tam však zemřel. Policie podle APA vyšetřuje jeho bratry kvůli zabití z nedbalosti. Podezírá je, že svým neopatrným chováním strhli lavinu, která jejich sourozence zasypala.