Kotleba složil slib do rukou dosavadního župana Vladimíra Maňka. Slib složili také poslanci krajského zastupitelstva a vzápětí se konala ustavující schůze zastupitelstva banskobystrického kraje.

„Mým hlavní cílem je zvýšení zaměstnanosti, zvýšení bezpečnosti a potírání korupce. Věřím, že mi v tom budete pomáhat, že to nebude boj, ale spolupráce,“ uvedl nový župan Kotleba na adresu zastupitelského sboru. V něm ale kromě něj není žádný zástupce jeho ultrapravicové Lidové strany Naše Slovensko.

Marian Kotleba

Marian Kotleba

FOTO: Ivan Vilček, Právo

„Ke splnění našich cílů se budeme snažit hledat zdroje všude. Zároveň se budeme snažit snížit závislost kraje na Evropské unii. Musíme si říct, že Evropská unie se svými omezeními má velký podíl na likvidaci všeho dobrého v našem kraji. V první řadě nás musí zajímat naši lidé a jejich potřeby, až pak jsou zájmy Evropské unie,“ dodal.

Porazil druhého muže vládního Směru

Kotleba ve volbách porazil místopředsedu vládní strany Směr-sociální demokracie Vladimíra Maňku. Získal v rozhodujícím druhém kole voleb přes 55 procent hlasů, Maňka pouze 44,5 procenta. Vítězství Kotleby bylo největším překvapením krajských voleb na Slovensku. [celá zpráva]

Podle politologů bylo vítězství Kotleby projevem hněvu a nespokojenosti. [celá zpráva]