Celá země uctila ráno památku obětí minutou ticha. Večer skončí třídenní státní smutek, při němž místní rozhlasové a televizní stanice ze svého programu vyřadily zábavní pořady a sportovní přenosy, divadla nehrála a internetová média vypnula reklamu.

Ministerstvo vnitra v noci na pondělí vydalo kompletní seznam obětí, který potvrdil i smrt tří cizinců – muže a ženy z Ruska a dívky z Arménie.

Úřady už také dříve rozhodly, že na místě strženého obchodního domu nebude v budoucnu žádná stavba stát.

Květiny a svíčky u zřícené budovy obchodního domu Maxima v Rize

Květiny a svíčky u zřícené budovy obchodního domu Maxima v Rize

FOTO: ČTK/AP

Budovali zahradu na střeše

Tisk se mezitím stále více zabývá možnými příčinami havárie. Podle baltské agentury BNS mohla být chyba na straně rižského stavebního úřadu, který stavební práce na střeše obchodního centra schválil.

V sousedství pavilonu vyrostl výškový činžovní dům, k němuž měla patřit zahrada a dětské hřiště na střeše obchodního centra. V rámci stavebního povolení místní úřad umožnil stavebním firmám složit na střeše pavilonu těžký stavební materiál, který střecha neudržela.

Uctění památky obětí kolapsu obchodního domu v Rize

Uctění památky obětí kolapsu obchodního domu v Rize

FOTO: pro Novinky Petr Oulický

Agentura LETA napsala, že během výstavby obchodního centra se změnil typ konstrukce střechy kvůli problémům na straně dodavatelské firmy. Podle agentury nový typ nebyl pro daný účel vhodný. Projektanti se ale hájí tím, že starou i novou konstrukci prověřoval statik na zatížení ve výši jedné až půldruhé tuny na čtvereční metr.

Lotyšské soudy podle médií čeká dlouhá právní bitva a soudní znalce množství expertiz. Majitelé obchodního centra, správci objektu ani stavební firmy se zatím k neštěstí nechtějí v médiích vyjadřovat.