"Myslím, že Německo je pro mou matku poslední šancí. Kancléřka (Angela) Merkelová to nesmí vzdát. Pokud moje matka brzy nevyjde na svobodu, zemře," uvedla dcera ukrajinské političky, která byla předloni odsouzena k sedmiletému vězení za překročení pravomocí a léčí si nemocnou páteř v charkovské nemocnici. Dlouhodobě usiluje o to, aby se na léčení mohla přesunout do Německa, které s jejím přijetím souhlasí. Ukrajinský parlament ale příslušný zákon nedávno opakovaně zamítl. [celá zpráva]

Právě propuštění Tymošenkové označovala Evropská unie za hlavní podmínku pro podpis asociační smlouvy s Ukrajinou. Kyjev ale minulý týden oznámil, že pozastavuje přípravu k uzavření této dohody, která měla být podepsána tento týden v litevském Vilniusu.

Krok vlády premiéra Mykoly Azarova vyvolal šok a protesty ukrajinské opozice a zklamání a údiv špiček EU. Podle ukrajinských médií rozhodnutí vyvolal nátlak Ruska, které Ukrajině pohrozilo výrazným omezením vzájemných obchodních vztahů.

Jevgenija Tymošenková přesto věří, že se tento týden EU podaří asociační dohodu s Ukrajinou podepsat, a vyzvala Berlín, aby v této věci vyvinul na Kyjev tlak. "Dostali jsme se tak daleko, že se v příštích dnech musí podařit smlouvu uzavřít. Německo v tom hraje rozhodující roli," soudí dcera Tymošenkové.