Automobilový koncern uvedl, že bude s úřady spolupracovat. Je ale přesvědčen, že jeho řídící pracovníci postupovali správně.

"Vyšetřování poskytnutí nepřiměřené výhody se zaměřuje na vedoucí pracovníky v Daimleru," sdělil podle agentury Reuters mluvčí státního zastupitelství.

Eckart von Klaeden měl v minulosti na starost pokladnu kancléřčiných křesťanských demokratů. Poslední čtyři roky zastával významný post v kancléřství. Von Klaeden v květnu uvedl, že po zářijových parlamentních volbách z kancléřství odejde do Daimleru na post hlavního politického lobbisty.

I šéf Daimleru?

Německý ekonomický týdeník WirtschaftsWoche dříve uvedl, že vyšetřování se zaměřuje na generálního ředitele Daimleru Dietera Zetscheho. Jeho ani von Klaedena se Reuters nepodařilo zastihnout.

Časopis Der Spiegel v neděli bez uvedení zdrojů napsal, že von Klaeden, o němž se vědělo, že se setkal s představiteli Daimleru ještě během svého působení v politice, měl letos po dobu tří měsíců přístup ke třem tajným vládním dokumentům o regulaci emisí z automobilů, kterou chystala Evropská unie.

Německo minulý měsíc zablokovalo dohodu mezi členskými státy EU o snížení emisí z automobilů. Berlín poukazoval na to, že plán přinese propouštění a poškodí přední německé výrobce vozů BMW, Audi a automobilů Mercedes-Benz, které vyrábí Daimler.

Berlínské státní zastupitelství v neděli uvedlo, že na von Klaedena kdosi podal žalobu a úřady jej vyšetřují kvůli možnému střetu zájmů.