Symbolické předání štafety je stanoveno na sobotu. Nedojde k němu ale přímo v prostorách stanice. Při výstupu mimo ISS si ji v otevřeném kosmu předají ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij.

„Naším cílem je, aby to vypadalo úchvatně,“ prohlásil ruský kosmonaut Oleg Kotov, jemuž bude v sobotu pochodeň ve volném prostoru symbolicky předána. „Uvidí to milióny televizních diváků,“ dodal.

Sojuz zamířil k ISS ve zkráceném letovém režimu. Zatímco dříve cesta ruských kosmických lodí ze Země ke stanici trvala dva dny, od letošního března ji absolvují posádky za necelých šest hodin. Sojuz se na dokovací uzel ISS napojil kolem poledne SEČ.

Start Sojuzu z Bajkonuru

Start sojuzu z Bajkonuru

FOTO: Shamil Zhumatov, Reuters


Na stanici se tak výjimečně ocitlo devět kosmonautů, než se v pondělí vrátí na Zemi po téměř šesti měsících trojice Rus Fjodor Jurčichin, Američanka Karen Nybergová a Ital Luca Parmitano.

Ruská raketa Sojuz, která na oběžnou dráhu vynesla olympijskou pochodeň

Modul sojuzu

FOTO: archiv NASA

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

FOTO: archiv NASA

Vesmírné pochodně
Nebude to poprvé, co trasa olympijské štafety povede přes oběžnou dráhu. Do vesmíru se dostaly pochodně před olympijskými hrami v Atlantě v roce 1996 a v Sydney v roce 2000. Vynesly je tam tehdy americké raketoplány.

Hořet nebude

Kosmická verze štafety má být vybavena jisticím kroužkem pro případ, že by Kotovovi nebo Rjazanskému vyklouzla z ruky a uletěla. V takovém případě by se z ní stal nebezpečný projektil, který by při oblétání planety mohl ISS ohrožovat jako jiné kosmické smetí.

Pochodeň po celou dobu nebude zapálená. Uvnitř kosmické lodě a stanice to není možné z bezpečnostních důvodů a ve vakuu by nehořela.