V souvislosti s akcí zatkli jednoho člověka, jehož obvinili z nedovolené výroby střelného prachu, oznámila televize SkyNews. Upozornila, že ilegální zbraně z tiskárny jsou nebezpečné také proto, že jsou plastové, a tudíž je neodhalí detektory kovu ve veřejných prostorách, jako jsou například letiště.

„Pokud se potvrdí, že komponenty, které jsme našli, můžou být součástí skutečných střelných zbraní, pak to ukazuje, že organizované zločinecké skupiny získávají ke koupi běžně dostupné technologie k výrobě nové generace zbraní,“ řekl policejní inspektor Chris Mossop.

Policejní šéf Peter Fahy označil zbraně z 3D tiskárny za „nový fenomén“. „Musíme se tímto novým vývojem opravdu zabývat,“ poznamenal.

Domácí tiskárnu na zbraně představila letos na jaře americká firma Defense Distributed poté, co úspěšně otestovala podomácku vyrobenou pistoli, která je až na kohoutek umělohmotná. [celá zpráva]

Tiskárny se dnes již dají pořídit za necelých 30 000 korun.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Takhle vypadá zbraň vytištěná na 3D tiskárně

Zabavení tiskárny bylo součástí rozsáhlé akce manchesterské policie proti kriminálním skupinám. Jen za uplynulý týden policisté zatkli víc než 50 podezřelých a zabavili drogy za 330 000 liber (téměř 10 miliónů korun), na 50 tun padělaného zboží v hodnotě nejméně dvou miliónů liber, 25 000 liber (750 000 korun) v hotovosti, zbraně a sedm výkonných aut.

V oblasti Manchesteru se pohybuje odhadem až 500 kriminálních skupin. Úřady odhadují, že místní ekonomice způsobují každoročně škodu až 1,7 miliardy liber (51 miliard korun).