Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) zdokumentovala jen od 10. prosince 2012 do 8. ledna 2013 více než 70 miliónů telefonických dat Francouzů, uvedl v pondělí web francouzského deníku Le Monde s odvoláním na dokumenty, které zveřejnil bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Zachytila též milióny SMS. Ze zprávy není jasné, zda NSA uložila obsah SMS a telefonátů, nebo jen informace o tom, kdy došlo ke spojení a mezi jakými subjekty.

Evropa chce omezit kvůli sledování tok dat do USA [celá zpráva]

 USA špehovaly hlavy států Mexika a Brazílie  [celá zpráva]

NSA shromáždila nezákonně deseti tisíce e-mailů  [celá zpráva]

 USA se soustředily na sledování EU [celá zpráva]

„Ihned jsem předvolal velvyslance Spojených států, kterého už toto dopoledne přijme ministerstvo zahraničí,” prohlásil Fabius při příjezdu na schůzku s kolegy EU v Lucembursku.

Z dokumentů podle prestižního listu Le Monde vyplývá, že se tato špionáž  zaměřovala nejen na osoby podezřelé z vazeb na terorismus, ale i francouzské podnikatele, politiky a úředníky. Týkala se hovorů, textových zpráv a dalších dat.

Francouzský ministr vnitra Manuel Valls prohlásil v rozhlasové stanici Europe 1, že to je šokující informace vyžadující rychlé a přesné vysvětlení od Američanů. „S novými komunikačními technologiemi jsou samozřejmě nutná pravidla, a to se týká všech zemí. Je naprosto nepřijatelné, aby nějaká přátelská, spojenecká země prováděla špionáž vůči Francii či jiné evropské zemi.”

Edward Snowden

Edward Snowden

FOTO: koláž Novinky s použitím ČTK/AP a Reuters

Snowden vyzradil v polovině roku informace o americkém tajném programu na sledování internetové komunikace a telefonních hovorů ve světě. Cílem tohoto špehování ze strany velkých soukromých telekomunikačních a internetových společností pro americké bezpečnostní úřady byli i spojenci USA.

Naposled se objevily informace o tom, že byl sledován bývalý mexický prezident Felipe Calderon. Mexické ministerstvo zahraničí to v neděli odsoudilo jako neakceptovatelné, nelegální a jdoucí proti dobrým vzájemným vztahům: „Ve vztazích mezi sousedy a partnery není místo pro takovéto jednání.”

Před americkými úřady Snowden utekl do Moskvy, kde dostal počátkem srpna roční azyl. Spojené státy opakovaně a neúspěšně žádají Moskvu o jeho vydání.