Podle italského listu vznikaly mezi přístavy na Apeninském poloostrově kvůli lukrativní zakázce takové rozepře, že se vlastník nakonec může rozhodnout převézt vrak lodi až do Turecka do přístavu Aliaga nedaleko Izmiru. Tam bude sešrotována i sesterská loď Costa Allegra, kterou v roce 2012 během plavby Indickým oceánem postihl požár.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Vrak Costy Concordie má promáčklý bok od útesu

Zdroj: Reuters

Otázkou ovšem podle techniků zůstává, zda Costa Concordia - těžce poškozená po tragické nehodě z ledna 2012 - převoz k tureckým břehům zvládne. Pokud by bylo riziko příliš velké, odmítla by ho pojišťovna nést a vlastník by pak přece jen musel zvolit bližší přístav.

Costa Concordia havarovala u toskánského ostrova Giglio v Tyrhénském moři, který je od břehů Itálie vzdálen jen 16 kilometrů. Třináctého ledna 2012 se plavidlo s více než 4200 lidmi na palubě příliš přiblížilo k pevnině a po srážce s útesem začalo nabírat vodu. Při nehodě zemřelo 32 lidí.

Video

Costu Concordii naloží obří plavidlo Dockwise Vanguard

Vrak lodi, který spočíval na pravoboku a byl z poloviny pod vodou, se týmům techniků a záchranářů podařilo narovnat letos v září. [celá zpráva] K sešrotování by Costa Concordia měla odplout nejdříve příští rok na jaře. Odvezou ji na obřím plochém plavidle Dockwise Vanguard, které se jinak užívá pro přepravu ropných plošin. [celá zpráva]