Cenu každoročně udělují bývalí zaměstnanci americké vlády a tajných služeb. Snowdenovi ji v Moskvě předali bývalý analytik CIA Ray McGovern, někdejší agentka FBI Coleen Rowleyová, bývalá zaměstnankyně ministerstva spravedlnosti USA Jesselyn Radacková a Thomas Drake, který pracoval pro tajnou službu NSA, než vyzradil její projekt Trailblazer.

Snowden při té příležitosti zkritizoval tajné sledování lidí americkými službami. „Lidé na celém světě si uvědomují, že tyto programy nám nezajišťují větší bezpečnost, ale menší,“ prohlásil. Dodal, že „masové sledování“ zadělává na konflikt občanů s vlastní vládou.

„Nemluvím o nějakém konkrétním programu, ale o trendu ve vztahu mezi vládnoucími a ovládanými v Americe,“ poznamenal Snowden.

Chtěl do Latinské Ameriky

Snowden letos v červnu zveřejnil informace o utajovaném americkém programu sledování elektronické komunikace Prism. Následně se ukryl v Hongkongu, odkud se vydal do Moskvy. Chtěl pokračovat do Latinské Ameriky, ale nemohl. Američané mu zrušili platnost víza a žádají jeho vydání.

Původně Snowden ruský azyl odmítal, pak ho ale přijal, i když je podmíněn tím, že nebude podnikat žádné akce poškozující USA. [celá zpráva]

Tento týden se také Snowden setkal v Moskvě se svým otcem Lonem. Setkání bylo údajně velmi emocionální. [celá zpráva]