Hlavní obsah

Spolupráce s Čechy byla v poslední době skvělá, řekl prokurátor o kauze MUS

– Bellinzona

Čtvrteční verdikt soudu v Bellinzoně, který udělil pěti českým bývalým majitelům Mostecké uhelné společnosti (MUS) nepodmíněné tresty vězení, je signálem, že Švýcarsko nebude tolerovat, aby se jeho finanční instituce zneužívaly k praní špinavých peněz. Novinářům to řekl švýcarský generální prokurátor Michael Lauber, který zároveň ocenil spolupráci v posledních dvou letech s českými vyšetřovateli.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Budova soudu ve švýcarské Bellinzoně, kde byl 10. října vynesen rozsudek v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Článek

Verdikt také ukazuje význam mezinárodní spolupráce, dodal. Toto rozhodnutí je velmi důležitým krokem, ale ani v nejmenším to není konec celé věci, poznamenal.

Důležité ale je, že tento verdikt je určitým signálem, že Švýcarsko nepřipouští, aby jeho finanční struktury byly zneužívány pro praní špinavých peněz, zdůraznil.

Soud ve švýcarské Bellinzoně dnes shledal vinnými Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Uložil jim nepodmíněné tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců.

Švýcarská prokuratura nyní pečlivě posoudí písemný rozsudek a pak se rozhodne o dalším postupu. Stejně budou podle něj postupovat advokáti odsouzených.

Dva roky bez problémů

Lauber odhadl, že odvolací řízení u nejvyšší soudní instance, Federálního tribunálu, by mohlo trvat s přehledem měsíce, ale ne roky. Je to velmi složitý a dlouhodobý případ, dodal.

Ocenil spolupráci s českými úřady od ledna 2012, kdy on sám nastoupil do funkce. Od té doby je spolupráce skvělá. S českým nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a jeho spolupracovníky pravidelně jednám, řekl Lauber, který byl několikrát v ČR a Zeman ho několikrát navštívil ve Švýcarsku.

Švýcarský prokurátor nechtěl komentovat předcházející vyšetřování, kdy vyšetřování v ČR bylo několikrát odloženo.

Podle Laubera bude muset vzít česká justice v úvahu nynější verdikt, protože platí zásada, že jeden člověk nemůže být dvakrát souzen za tutéž věc. Bude to velmi obtížné právní rozhodování, protože je to první rozsudek v této složité záležitosti, řekl švýcarský generální prokurátor.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám